K U L T U R A

Szwedzki death metal w Eskulapie

Entombed AD i Grave na koncertach w Polsce  Foto: mat. pras

Entombed AD i Grave na koncertach w Polsce Foto: mat. prasW sobotę, 18 października o godzinie 20.00 w poznańskim Eskulapie zagrają dwa death metalowe zespoły rodem ze Szwecji. Gwiazdą wieczoru będzie Entombed AD, a jej supportem będzie Grave.

Niezniszczalny Lars-Goran Petrov postanowił zakończyć kłótnie z Alexem Hellidem i zebrał pod swoimi skrzydłami kumpli z ostatniego wcielenia legendy (Olle Dahlstedt – perkusja, Nico Elgstrand – gitara, Victor Brandt – gitara basowa), wybrał dla swojej wersji zespołu szyld Entombed AD. “Nic nas nie powstrzyma od grania muzyki, jeżdżenia w trasy i headbangingu” – mówił w jednym z wywiadów Petrov. Prawdziwy, wielki maniak death metalu. Oryginalny growling jednej z największych legend death metalu z pewnością uraczy nas na koncercie klasykami z “Left Hand Path” i “Wolverine Blues”, które przeplatać będzie numerami choćby z niemiłosiernie odwlekanej płyty “Back To The Front” (okładka autorstwa naszego rodaka Zbyszka Bielaka). Jako, że L-G jest absolutnym wariatem, czującym się na scenie jak w swoim pokoju, możemy być pewni, że koncert będzie niezapomniany. Bez względu na to, co działo się w Entombed na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.

Grave to jedni z pionierów szwedzkiego death metalu, należący do aktywnie kształtujących rodzącą się w drugiej połowie lat 80. XX wieku scenę, którą parę lat później zachwycił się cały świat. Może nigdy nie zaszli tak wysoko jak koledzy z Entombed, ale od zawsze cieszą się zasłużonym szacunkiem za wierność zasadom i wytrwałe podążanie deathmetalową ścieżką. Przewodnik jest od początku ten sam – oddany bezgranicznie śmierć metalowi Ola Lindgren. To w jego głowie zrodziły się perły death metalu, jak “Into The Grave”, “You’ll Never See…”, czy “Soulless”, dziś stanowiące gatunkowy kanon i wzór do naśladowania dla młodych pasjonatów śmierć metalu, jak i wspaniały powrotny “Back From The Grave”, czy inne “grobowe” smakowitości z XXI wieku, choćby “As Rapture Comes” albo “Endless Procession Of Souls”, którą Grave wciąż promuje i promować będzie na wspólnym gigu z Entombed AD. Spodziewajcie się genialnie podanego “the best of…” utworów wspaniałego zespołu zrodzonego blisko 30 lat temu na niewielkiej wysepce Gotlandia. Porcji najwspanialszej próby klasycznego, szwedzkiego death metalu.

Oba zespoły przyjeżdżają do Polski na trzy dni – 17.10 Kraków, 18.10 Poznań, 19.10 Gdańsk!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz