K U L T U R A

Młody jazz zawładnie Poznaniem

Blue Note Poznań Competition  Foto: Materiały prasowe

Blue Note Poznań Competition Foto: Materiały prasoweW najbliższy weekend wokaliści i instrumentaliści jazzowi będą walczyć o miano najlepszych w konkursie Blue Note Poznań Competition. Pracom jury przewodniczy Krzesimir Dębski, a zmagania młodych muzyków otwarte będą dla szerokiej publiczności, z darmowym wstępem.

Blue Note Poznań Competition to pierwszy w Poznaniu konkurs dla młodych instrumentalistów jazzowych i wokalistów z kręgu bluesa, soulu, funku i piosenki autorskiej. Pierwotnie, w finale konkursu miało wystąpić po sześciu wykonawców w kategorii wokalnej i instrumentalnej. Jednak w wyniku rekomendacji komisji kwalifikacyjnej przesłuchującej zgłoszone do konkursu nagrania, organizatorzy zdecydowali się na zmianę wcześniejszych limitów. Po prostu, poziom zgłaszających się instrumentalistów był bardzo wysoki. Nie było zgłoszeń słabych lub takich, które kogokolwiek by dyskwalifikowały. Wybór był między dobrymi i najlepszymi.

W efekcie, w czasie dwóch konkursowych, otwartych dla publiczności i bezpłatnych przesłuchań (w piątek i sobotę, 17 i 18 października, o godz. 15:00) usłyszymy cztery wokalistki: Martę Kostur (Kruszwica), Nadeżdę Alisę Koszkinę (Wieliczka), Agnieszkę Maciaszczyk (Gdynia) i Sabinę Myrczek (Czechowice-Dziedzice) oraz 10 instrumentalistów (solistów i zespoły) – trzech saksofonistów: Oleksandra Kolosi (Ukraina), Szymona Łukowskiego (Bydgoszcz) i Jakuba Więcka (Rybnik), gitarzystę Piotra Scholza (Poznań), pianistę Mateusza Sobiechowskiego (Wąbrzeźno) i zespoły: Globar Schwung Quintet (Poznań), Kajetan Borowski Trio (Tarnowiec), Kamil Piotrowicz Quintet (Gdańsk), Kuba Marciniak Trio (Poznań) oraz formację Skowroński / Tuźnik / Mucha / Zagórski.

Konkursowe zmagania oceniać będzie jury pod przewodnictwem wybitnego skrzypka i kompozytora Krzesimira Dębskiego. Razem z nim pracować będzie wyśmienity basista – Zbigniew Wrombel oraz promotor jazzu – dziennikarz, organizator koncertów, autor wielu publikacji – Dionizy Piątkowski. W konkursie przewidziano nagrody dla najlepszej wokalistki, najlepszego solisty instrumentalisty oraz najlepszego zespołu. Wszyscy zwycięzcy zaprezentują się publiczności w niedzielę, 19 października, o godz. 20:00 na koncercie laureatów. Wstęp, podobnie ja w przypadku przesłuchań, jest bezpłatny.

Zmaganiom towarzyszyć będą także koncerty zaproszonych gwiazd. Pierwszego dnia konkursu, w piątek, konkursowej publiczności zaprezentuje się trio Piotra Wyleżoła – jednego z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. Razem z nim wystąpią Michał Barański (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja). Gościem specjalnym koncertu będzie Krzesimir Dębski. Bilety na ten koncert kosztują 50, 40 i 25 zł.

W sobotę będziemy mieli okazję wysłuchać gości zza Oceanu – Jeremy Pelt Quartet to zespół jednego z przodujących, młodych, amerykańskich trębaczy jazzowych. Artysta już na początku swojej kariery związał się z Mingus Big Band, co z czasem zaowocowało współpracą z największymi sławami jazzu. Znaleźli się wśród nich tacy artyści, jak Ravi Coltrane, Vincent Herring, John Hicks, Lonnie Plaxico, Cedar Walton, czy Nancy Wilson. Bilety kosztują 70, 60 i 40 zł.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz