POZnań

Szpital im. Józefa Strusia przekształcony w szpital zakaźny

Szpital Miejski im. Józefa Strusia  Foto: materiały prasowe / UMP

Cały szpital im. Józefa Strusia został przekształcony w szpital zakaźny. Prawie wszyscy znajdujący się w nim wcześniej pacjenci trafili już do innych lecznic. Placówka przy ul. Szwajcarskiej od dziś skupia się na leczeniu osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia został całkowicie przekształcony w szpital zakaźny. Od poniedziałku będzie skupiać się na leczeniu osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz pacjentów, którzy są o to podejrzewani. Przygotowane jest ponad 400 łóżek – ale zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia nie wszyscy zakażeni koronawirusem muszą być hospitalizowani. Ci, u których objawy są łagodne, mogą przeczekać w domowej kwarantannie.

Niemal wszystkie osoby, które wcześniej leczyły się przy ul. Szwajcarskiej, zostały już przetransportowane do innych placówek. Wyjątkiem jest 6 pacjentów przebywających na oddziale kardiochirurgii tego szpitala – ich stan jest na tyle poważny, że nie można ich przenieść natychmiast, zostaną przyjęci do innych lecznic w ciągu najbliższych dni. Oddział kardiochirurgii jest izolowany od reszty szpitala, więc bezpieczeństwo pacjentów jest zachowane.

Do placówki trafiły środki ochrony osobistej dla personelu medycznego, o które dyrekcja szpitala prosiła od ubiegłego tygodnia. Aktualnie ich zapas wystarczy na kilka dni. Wkrótce zostanie też dostarczony specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu będzie można znacznie szybciej przeprowadzać testy weryfikujące zakażenie wirusem. Miasto zorganizowało transport aparatury, która przyjedzie do Poznania z czeskiego Brna.

Nadal działa przychodnia POZ w POSUM, ośrodek zapewnia też nocną i świąteczną opiekę medyczną. Dla zachowania bezpieczeństwa pacjenci są w nim izolowani na miarę możliwości. Prawdopodobnie już wkrótce przychodnie specjalistyczne w POSUM będą działać w trybie teleporad – a wizyty będą się odbywać tylko wtedy, jeśli lekarz po wcześniejszej rozmowie telefonicznej uzna, że są one konieczne.

Coraz więcej poznaniaków chce pomagać szpitalom. Wsparcie musi być jednak przemyślane – także po to, by zapewnić bezpieczeństwo pomagającym i pracownikom placówki. Dlatego miasto przygotowało specjalny formularz i wyznaczyło pracowników, którzy będą czuwać nad tym, by do lekarzy i pielęgniarek trafiały potrzebne rzeczy..

Formularz można znaleźć pod linkiem: tutaj.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz