POZnań

Szkolenia dla rowerzystów

Stacja rowerowa na ul. Kraszewskiego  Foto: Tomasz Dworek

Ponad 700 osób może skorzystać ze specjalnych szkoleń dla rowerzystów. Różnego rodzaju warsztaty, czy wspólne przejazdy przez miasto prowadzić będą eksperci ze Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

Ze szkoleń skorzysta aż 600 uczniów szkół oraz 100 dorosłych rowerzystów – wyjaśniają pomysłodawcy – szkolenia dla dzieci, realizowane w ramach pilotażowych programów edukacji rowerowej, będą obejmowały zarówno zajęcia teoretyczne, dzięki którym uzyskają one niezbędną wiedzę na temat przepisów drogowych, jak i wspólne przejazdy rowerowe po okolicach szkoły, które z kolei pozwolą na przećwiczenie w warunkach rzeczywistego ruchu drogowego trudniejszych manewrów, takich jak np. skręt w lewo.

Prowadzący szkolenia chcą także sprawdzić z których dróg korzystają uczniowie jadąc do szkoły. Eksperci ze Stowarzyszenia Rowerowy Poznań wspólnie z dyrektorami zamierzają również wskazać jakie poprawki są potrzebne, aby jazda do szkoły była bardziej bezpieczna.

Szkolenia dla osób dorosłych będą natomiast oparte na wspólnym przejeździe trenera i dwóch kursantów wybraną trasą. Każdy uczestnik będzie mógł również skorzystać z doradztwa w zakresie wyboru najlepszej drogi z domu do pracy.

Proponujemy także powtórkę, najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa rowerzystów, przepisów ruchu drogowego – podkreślają organizatorzy – szkolenie skierowane jest przede wszystkim do osób, które już jeżdżą rowerem, ale boją się poruszać niektórymi ulicami i w związku z tym rezygnują z możliwości codziennych dojazdów do pracy rowerem, bądź też jeżdżą obecnie chodnikami.

Dodatkowym efektem szkoleń dla dzieci i dorosłych ma być sporządzony w oparciu o rozmowy z uczestnikami raport wskazujący miejsca, które zdaniem rowerzystów są niebezpieczne i wymagają przebudowy lub szczególnej uwagi policji i straży miejskiej. Dane te będą wykorzystywane przy planowaniu dalszych działań Miasta na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów.

Koszt szkoleń prowadzonych przez Stowarzyszenie Rowerowy Poznań – Sekcja Rowerzystów Miejskich, to blisko 98.000,00 złotych. Oferta ta została wybrana podczas otwartego konkursu.

Retroweriada odbyła się na Poznańskiej Malcie. W zlocie moli wziąć udział posiadacze rowerów wyprodukowanych do roku 1945 oraz produkcji polskiej do roku 1965. Zaprosiliszeni na zlot zostali także posiadacze rowerów wyścigowych wyprodukowanych do roku 1980. - Poznań 22.05.2016 r.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz