K U L T U R A

Święto Fyrtla Garbary! Niedzielne atrakcje na Starym Mieście!

Święto Fyrtla Garbary  Foto: Pawel Liszkowski

Święto Fyrtla Garbary rozpocznie się korowodem z Placu Kolegiackiego na Bernardyny, gdzie organizatorzy zapraszają na występu artystyczne, warsztaty dla dzieci, będzie też sąsiedzki poczęstunek. W przedsięwzięcie zaangażowani są lokalni społecznicy, rzemieślnicy, uczniowie i nauczyciele garbarskich szkół. Staromiejscy radni zapraszają także do rozmów o przyszłości fyrtla i działań mających stworzyć wielowarstwową mapę Garbar.

W czasie korowodu, który poprowadzi Król Pyra z Poznańskiego Muzeum Pyry, przygrywać będzie orkiestra Golden Collectiv. W paradzie wezmą udział także szczudlarze, artystyczne grupy z fyrtla i artyści.

Organizatorzy zachęcają do włączenie się do przemarszu! A na Bernardynach na poznaniaków i poznanianki czekać będą atrakcje, występy artystyczne, kawa, popcorn i przekąski!

Rękodzielnicy zaproszą do swoich stoisk i warsztatów: szydełkowania, florystycznych plastycznych czy krawieckich. Każdy będzie mógł uszyć dla siebie (przy wsparciu fachowców) wielorazowy woreczek na owoce i warzywa.

Planowana jest także akcja zbierania zdjęć z Fyrtla Garbary – przy stoisku Rady Osiedla będzie można pokazać i zeskanować swoje fotografie, te stare i nowsze wykonane w okolicy. Dla osób, które zechcą się pochwalić swoimi pamiątkami przewidziano upominki.

Ta tej prawie dwukilometrowej ulicy nie mieszka się dziś najlepiej, ale trakt ma swoje wyjątkowe atrakcje. Mieści się tu co najmniej 10 galerii – sztuki i kilka unikatowych warsztatów rzemieślniczych. Są też oryginalne sklepy jak metalowy czy ekospożywczak.

Fyrtel też będzie się intensywnie zmieniał, co wynika z planów rewitalizacji Starej Rzeźni, Placu Bernardyńskiego, czy wprowadzenia tramwaju z Naramowic. Celem aktywistów jest zazielenienie ulicy i nasadzenie drzew w gruncie.

Dziś grupa społeczników z nieformalnej Koalicji Garbary organizuje spotkania i wystawy m.in. w Galerii w Bramie, a także spotkania z przewodnikami przybliżającymi historię wyjątkowego miejsca.

Święto Fyrtla Garbary to atrakcje przygotowane przez mieszkańców, i lokalnych aktywistów. A Rada Osiedla Stare Miasto zaprasza do rozmów i włączenia się różnych podmiotów do działań rewitalizacyjnych.

Program: Garbary – Plac Bernardyński, niedziela, 18 września

11:00 wycieczka z przewodnikiem “Podziemne rzeki”, zbiórka pod Galerią w Bramie, Garbary 37

15:00 Początek korowodu na Placu Kolegiackim

Program artystyczny na Placu Bernardyńskim

15:30 – New Ukrainian Wings
15:40 – Performance międzykulturowy CIM Horyzonty i CIL Spójnik
15:55 – Pokaz taneczny Poznańskiej Szkoły Baletowej
16:00 – Pokazy taneczne MDK nr 1
16:30 – Muzyczne Wygibasy z Mozaiką – koncert
17:00 – pokaz taneczny Zespołu Cheremshina
17:15 – Koncert muzyczny Klub Szyderców Bis – piosenki o Poznaniu i nie tylko…

Warsztaty: florystyczne, plastyczne, ekologiczne, krawieckie, szydełkowe, stoiska rękodzieła, poczęstunek
A wcześniej o 11:00 spacer Między wodami dawnej Warty!

Użyte w artykule zdjęcia: Pawel Liszkowski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz