K U L T U R A

Światowa muzyka w centrum Poznania

Trawa Ethnoport CK Zamek  Foto: Tomasz Miarecki

Zielona trwa przed Centrum Kultury Zamek oznacza, że coś będzie się dziać! Dziś o 20:00 startuje ETHNO PORT POZNAŃ! Podczas 4 festiwalowych dni na trzech scenach wystąpi kilkunastu artystów z całego świata, w tym aż 6 zespołów zagra po raz pierwszy w Polsce

Trawa Ethnoport CK Zamek Foto: Tomasz Miarecki

Podczas wydarzenia po raz drugi zmieni się przestrzeń położoną w samym centrum Poznania: znajdujący się przed siedzibą Centrum Kultury ZAMEK parking stanie się na tydzień zieloną łąką, ukazując jak niewiele trzeba, aby otaczająca nas rzeczywistość stała się miejscem przyjaznym człowiekowi.

Na trzech festiwalowych scenach usłyszymy piętnastu wykonawców wywodzących się z różnych, czasem bardzo odległych kręgów kulturowych. Muzyczne święto, jakim jest Festiwal, otworzy koncert wybitnego kompozytora, wokalisty i instrumentalisty Dhafera Youssefa. Pierwszego dnia zagra również (i zaprosi do wspólnej zabawy na Dziedzińcu Zamkowym) Poznański Dom Tańca.

Kolejne dni ukażą całą mozaikę muzycznych tradycji. Usłyszymy artystów z Finlandii, Rumunii, Indii, Korei, Węgier, Konga, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Jamajki, Brazylii i Iranu. Codziennie wystąpi także przedstawiciel polskiej sceny muzycznej.

Zaproszeni wykonawcy różnią się nie tylko krajem, pochodzeniem, lecz także sposobem podejścia do tradycyjnego materiału, z którego wywodzi się ich muzyka. Od pietyzmu w odtwarzaniu starodawnych dźwięków, po swobodne dysponowanie potencjałem ich harmonii i rytmów.

Różnorodność podejścia przejawia się także w doborze stosowanych przez nich „narzędzi”: są to zarówno tradycyjne instrumenty, jaki i elektryczne gitary oraz współczesna elektronika.

Poza głównym koncertowym kręgosłupem Ethno Portu, festiwalowi towarzyszyć będzie także program uzupełniający imprezę o spotkania i pokazy filmowe (w ramach przygotowanego przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM projektu Ethno Dossier), warsztaty muzyczne i specjalnie przygotowaną ofertę dla dzieci.

Szczegółowy program znajdziecie na festiwalowej stronie.

Występ zespołu Dubioza kolektiv (Bośnia i Hercegowina) - EthnoPort 2013 Foto: Bartosz Lewandowski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz