BizNews

Sushi i nowe miejsca pracy

sushi  Foto: sxc / Donald Cook

Kilkadziesiąt osób znalazło pracę w nowej fabryce sushi w Robakowie pod Poznaniem. W przyszłym roku dzięki nowym inwestycjom planowane jest nie tylko zwiększenie produkcji, ale także podwojenie liczby pracowników.

Sushi Factory to inwestycja z polskim kapitałem założona na początku 2015 roku warta 7.000.000, złotych. Fabryka zajmuje się produkcją i dystrybucją dań gotowych sushi dla polskich i zagranicznych sieci handlowych. Tworzy również własne marki.

Na tę chwilę produkty Sushi Factory dystrybuowane są do polskich sieci handlowych, choć docelowo planowany jest ekspert na rynki zagraniczne, ze szczególnym uwzględnieniem Turcji i krajów Europy Zachodniej – podsumowuje plany Tomasz Nawrocki z Sushi Factory.

W tej chwili pracuje tutaj blisko 30 osób, w tym dwóch sushi masterów. Obsługują one najbardziej rozbudowaną linię do produkcji sushi maki w Polsce, jedna z pięciu największych w Europie. Park maszynowy to także linia układania dań na tacki oraz trzy bramy załadowcze. Całość procesów produkcyjnych i logistycznych ma miejsce w obrębie powierzchni liczącej 1.800 m².

Produkowane tutaj zestawy spełniają między innymi międzynarodowe standardy bezpieczeństwa żywności BRC. Jako jeden z nielicznych tego typu zakładów w Polsce, został on zatwierdzony przez Inspekcję Weterynaryjną jako spełniający wszystkie normy sanitarno-weterynaryjne. Wszystko pakowane jest próżniowo w modyfikowanej atmosferze.

Wykorzystanie mieszaniny gazów azotu i dwutlenku węgla pozwala wydłużyć przydatność produktu do nawet 6 dni od dnia zapakowania – mówi Peter Le, japoński technolog nadzorujący linię produkcyjną – standardowo dostępne w supermarketach dania gotowe sushi posiadają zdecydowanie krótsze terminy przydatności do spożycia, nie dłuższe niż 48 godzin od momentu zapakowania.

Sztandarowy produkt to danie Factory Chīsai 230 g składające się z dziewięciu kawałków sushi. To maki z paluszkiem krabowym oraz wędzonym łososiem, california maki z zapiekanym łososiem, kapustą kimczi, prażonymi pestkami dyni i słonecznika, a także hosomaki z marchwią, ogórkiem oraz marynowaną rzodkwią japońską. Aktualna wydajność produkcyjna jednej zmiany trwającej 8 godzin wynosi 14.000 tacek Factory Chīsai.

Docelowo planujemy trzykrotnie zwiększyć wolumeny, osiągając wielkość produkcji na poziomie 84.000 tacek w 8 roboczogodzin – mówi Tomasz Nawrocki – w planach na 2016 r. przewidziane jest także otwarcie kolejnej linii technologicznej oraz dwukrotne zwiększenie liczby zatrudnionych osób.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz