K U L T U R A

Studio Otwarte

Studio radiowe  Foto: materiały prasowe / Studio Otwarte

Portret rodzinny poznańskiej sceny muzycznej – tak o celu projektu “Studio Otwarte” mówią jego pomysłodawcy z fundacji Art Fidelis. Przez cały kwiecień twórczynie i twórcy muzyki związani z Poznaniem mogą zgłaszać do niego swój udział.

Pandemia koronawirusa wyjątkowo mocno dotknęła świat muzyki. Dla artystek i artystów koncerty to podstawa zarobkowania, a cechujący występy na żywo brak dystansu między widzami pod sceną czyni je wyjątkowo ryzykownymi. Dlatego Studio Otwarte to w dużej mierze projekt studyjny, wspierający w procesie twórczym, a jednocześnie pozwalający publiczności zajrzeć do kompozytorskiej kuchni.

Naszym celem jest nagranie 10 piosenek przez wybranych przez jury 10 związanych z Poznaniem artystek i artystów – zespołów, solistów, producentów. Nagrania i produkcja płyty odbędzie się pod okiem czołowych, polskich producentów: Pawła Krawczyka, Piotra Emade Waglewskiego oraz Marcina Macuka. Złożą się one na płytę, a przy okazji w studiu zostaną zarejestrowane krótkie koncerty, w formacie znanym z cyklu Tiny Desk – mówi pomysłodawca projektu Michał Wiraszko, lider grup Muchy i Provinz Posen, a także animator życia muzycznego i autor hasła “Miasto Doznań”, które dobrze pasuje do założeń tego projektu.

Do przedsięwzięcia zgłaszać swoje piosenki mogą muzycy związani z Poznaniem – bez ograniczeń formalnych, gatunkowych czy wiekowych. Do 30 kwietnia muszą oni przesłać propozycje swych utworów w dowolnej formie audio (nagranie demo, z domu, z próby itp.) na maila studiootwarte@wlada2.pl, wraz z krótkim opisem. Mile widziani są zwłaszcza debiutanci, ale drzwi Studia Otwartego stoją otworem dla wszystkich. Wyboru 10 uczestników dokona jury, złożone przede wszystkim z ludzi mediów, m.in. Edgara Heina (Radio Afera), Jacka Sobczyńskiego (Newonce) czy Jarosława Sobierajewicza (Eska Rock). Skład kapituły nie jest jeszcze zamknięty.

Przez lata muzycy z “Miasta Doznań” świetnie radzili sobie bez większego wsparcia publicznego – dzisiejsze ograniczenia uniemożliwiły wielu z nich kontynuację świetnie rozwijających się karier. Mamy nadzieję, że powstanie album, który kiedyś będzie jednym z najlepszych wspomnień tragicznego jak dotąd roku 2021 – zaznacza Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Wyniki naboru wykonawczyń i wykonawców poznamy w maju. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Studio Otwarte

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz