K U L T U R A

Wiosenne kolędy Dagadany!

Dagadana  Foto: materiały prasowe

„Tobie” to piąty studyjny album polsko-ukraińskiej grupy Dagadana. Powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się dobrem nie tylko od święta. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką.

W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae – pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami tamtego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim – jako szczodrówki lub szczodraczki).

Album przynosi wybór takich właśnie pieśni – w świeżych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów – przecież zabytków dawnej kultury tradycyjnej – i przenoszących ich treści w czasy obecne, “aktualizujących” ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów.

Współcześnie pojęcie “kolędy” utożsamia się z religijną pieśnią bożonarodzeniową. Płyta zespołu Dagadana przypomina o wcześniejszym znaczeniu tego słowa.

To album, który ma nieść nadzieję, na którym słychać bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni.

Albumu “Tobie” można posłuchać na wszystkich platformach streamingowych. Mecenat artystyczny: Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań, Festiwal Ukraińska Wiosna, ZAiKS, STOART.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz