Aglomeracja

Studenci z Politechniki wrócili z USA z nagrodami!

Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign  Foto: Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign

Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign Foto: Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesignStudenci z Politechniki Poznańskiej udowodnili w USA, że Polak potrafi! Podczas zawodów AeroDESIGN zwyciężyli w najbardziej prestiżowej klasie Regular w kategorii największego udźwigu, a model Biceps, ważący około 4,5 kg w ostatnim locie podniósł ładunek ważący 13,5 kg!

Do tej pory jedynie reprezentacji Politechniki Warszawskiej, która bierze udział w zawodach SAE AeroDesign od roku 1991, jako jedynej drużynie z Polski udało się zwyciężyć w tej kategorii w latach 1999-2001 – podkreśla Radosław Górzeński z Politechniki.

W klasyfikacji ogólnej klasy Micro drużyna Politechniki Poznańskiej zajęła ostatecznie miejsce 5. Dodatkowo poznańscy studenci otrzymali wyróżnienia za zajęcie drugiego miejsca w klasie Regular w klasyfikacji ogólnej, trzeciego miejsca w klasie Regular w klasyfikacji prezentacji technicznych, oraz trzeciego miejsca w klasie Micro w kategorii największego współczynnika udźwigu (stosunku podniesionego obciążenia do masy całkowitej samolotu).

Tym samym studenci z Poznania poprawili dotychczasowy najlepszy rezultat z Teksasu z roku 2011, kiedy to zajęli pierwsze miejsce w klasie Micro w kategorii największego współczynnika udźwigu, a więc stosunku podniesionego obciążenia do masy całkowitej samolotu, drugie miejsce w klasie Micro w klasyfikacji ogólnej oraz trzecie miejsce w klasie Regular w klasyfikacji prezentacji technicznych.

W klasie Regular sklasyfikowano 35, a w klasie Micro 21 drużyn z USA, Kanady, Indii, Meksyku, Turcji i Polski. Reprezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zajęła miejsca 8 w klasie Regular i 15 w klasie Micro, a drużyna Politechniki Wrocławskiej miejsca odpowiednio 20 i 16.

W zawodach, które stały pod znakiem kapryśnej, deszczowej pogody rozegrano zaledwie 3 kolejki lotów zamiast planowanych około 10-12 – relacjonuje Radosław Górzeński – z tego względu o końcowym rezultacie zadecydowała właściwa taktyka, przyjęta przez zwycięski zespół czyli odpowiedni dobór ciężarów w poszczególnych lotach, wybór czasu startu itd. Dodał także, że również konstrukcja modelu i zastosowane w nim rozwiązania techniczne były efektem systematycznej pracy i gromadzenia doświadczeń wynikających z poprzednich konkursów.

Do znakomitego wyniku przyczynił się także kunszt pilota, który po emocjonujących i dramatycznych lotach precyzyjnie sprowadzał przeciążone modele do lądowania – podkreślił Górzeński.

W skład poznańskiej drużyny weszli studenci Politechniki Poznańskiej: Wojciech Batog, Marcin Gajewski, Mateusz Karwacki, Jakub Mitulski, Bartosz Szymkowiak i Maciej Wnuk. Opiekunem naukowym ekipy SAE był dr inż. Radosław Górzeński.

Odwiedź stronę projektu klikając tutaj.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz