POZnań

Studenci wracają! Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Mieszkanie pokazowe SAP-PROPERTY - Górczyńska 46  Foto: SAP-PROPERTY

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz ją wynająć, czy też poszukujesz mieszkania, musisz uważać, by nie paść ofiarą naciągaczy i oszustów. Do Poznania wracają po wakacjach studenci, poszukujący kwater, dlatego warto się z zasadami wynajmu, by ustrzec się przed przyszłymi problemami.

Mieszkanie pokazowe SAP-PROPERTY - Górczyńska 46 Foto: SAP-PROPERTYJeśli chcemy bezpiecznie wynająć mieszkanie, warto skorzystać z usług licencjonowanego pośrednika”– mówi Joanna Lebiedź z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Ma on prawo pobrać za swoją pracę honorarium, ale dopiero po zawarciu umowy.

Pośrednik sprawdzi, czy osoba oferująca najem ma prawa do mieszkania. Pomoże też sporządzić umowę, która musi zawierać opis nieruchomości oraz informacje o czasie trwania najmu i wysokości czynszu. Zapisy te zabezpieczą nie tylko lokatora, ale też właściciela mieszkania.

Zdaniem Michała Niewińskiego z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości należy jasno określić wymagania wobec najemcy, tzn. termin wpłaty czynszu, wysokość dodatkowych opłat oraz rodzaj sankcji w przypadku niedotrzymania umowy”. Warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Będzie on przydatny przy ocenie stanu faktycznego odbieranej nieruchomości.

Najemca, mając ważną umowę, może zameldować się pod danym adresem na czas określony w dokumencie, bez wiedzy właściciela. Korzystnym rozwiązaniem dla wynajmującego mieszkanie jest podpisanie umowy o najem okazjonalny. Sporządza się go u notariusza. Instrument ten doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy lokator okazuje się nierzetelny. Wtedy jest możliwość natychmiastowego wyprowadzenia go z nieruchomości.

Źródło: Serwis  infoWire.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz