POZnań

Już w sobotę Święto Chleba

Święto Chleba  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W najbliższą sobotę, po raz 16-ty na Starym Rynku odbędzie się Święto Chleba. Chcemy pokazać społeczeństwu, jak się robi dobry chleb – mówił Stanisław Butka Starszy Cechu Cukierników i Piekarzy. Można do nasz przyjść i porozmawiać o sposobie wyrobu pieczywa. Na Starym Rynku zaprezentuje się dziesięć piekarni – 9 z Poznania i jedna z Białegostoku.

Jest takie przysłowie – piekarz w nocy nie musi spać, a w dzień nie musi pracować. Przez organizację takiego festiwalu chcemy zachęcić młodzież do poznania tego fachu – zachwala Stanisław Butka.

Obecnie jest ciężko, młodzież nie garnie się do nauki zawodu. Dzięki Izbie Rzemieślniczej docieramy do szkół. Ale ci którzy chcą się uczyć zawodu są wyklęci przez swoich rówieśników.

Przez takie spotkania z ludźmi chcemy pokazać, jak odróżnić dobre pieczywo – mówił Starszy Cechu. Wiadomo, że dobrze wypieczony chleb, jeśli nadusimy, to powinien wrócić do poprzedniej wysokości, będzie wydawał głuchy odgłos przy pukaniu. Między innymi tego będzie można dowiedzieć się podczas Święta Chleba.

Dobrej jakości pieczywo musi kosztować – mówi Butka – ponieważ odpowiedniej jakości komponenty także kosztują. Nie jestem zwolennikiem pieczywa mrożonego, ponieważ w trakcie mrożenia zachodzą w nim bardzo duże zmiany. W swojej piekarni mam chleb, który kosztuje 26 zł/kg. Kiedy go wprowadzaliśmy, wydawało się, że nikt go nie kupi. A mimo takiej ceny nie brakuje miłośników tego pieczywa.

Obchody rozpoczną się o godzinie 11:00 mszą świętą w poznańskiej Farze, a zakończą koncertem Kapeli zza winkla o godzinie 16:30. Po raz pierwszy, w tym roku Jacek Hałasik poprowadzi konkurs wiedzy o piekarstwie gwarą poznańską – to na Starym Rynku o 13:30

Ramowy program:
11:00 – Msza święta
11:40 – przemarsz na Stary Rynek
12:15 – oficjalne otwarcie
12:45 – występ Orkiestry dętej z Lwówka
13:30 – konkurs wiedzy o piekarstwie – gwarą
14:00 – recital akordeonowy Andrzeja Kosowskiego
14:30 – rozpoczęcie konkursu dla dzieci
14:45 – koncert zespołu Horyzont
15:15 – konkurs wiedzy o cechu
15:30 – koncert zespołu Horyzont
16:30 – koncert Kapeli zza winkla

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz