POZnań

W Poznaniu lubimy czytać

Lubimy czytać - konferencja prasowa  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Lubimy czytać - konferencja prasowa Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterTo wspólna inicjatywa poznańskich przedsiębiorców z rynku książki i instytucji kultury. Projekt ukazuje stolicę Wielkopolski jako silny ośrodek rozwoju polskiego czytelnictwa. Akcja odbędzie się w dniach 29 września – 5 października 2014. Jego inicjatorem jest serwis lubimyczytać.pl, który otrzymał wsparcie Urząd Miasta Poznania. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa, która jednocześnie podkreśli, że w stolicy Wielkopolski działa bardzo wiele podmiotów na rynku książki.

W ramach akcji organizowane są wydarzenia skierowane do czytelników i profesjonalistów. Znajdują się wśród nich: warsztaty dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, konkursy, panele dyskusyjne, spektakle, spotkania autorskie, a także charytatywny Bieg z Książką, Poznańskie Dni Fantastyki oraz Nocna Wymiana Książek.
Jak dotąd, wydarzenia akcji „W Poznaniu lubimy czytać” organizuje 18 partnerów, a jego program składa się z ponad 25 wydarzeń.

Pomysł narodził się na początku roku. Tym, co dało wyjściowy impuls do zrealizowania akcji, było spostrzeżenie dotyczące poznańskiego rynku książki. „Jednym z obszarów, w jakich dominują działania poznańskich przedsiębiorców, jest kultura, a konkretnie – działania wiążące się z promocją czytelnictwa. To właśnie w Poznaniu mają siedziby liczne podmioty działające na rynku książki: wydawnictwa, księgarnie internetowe i stacjonarne, antykwariaty, fundacje, stowarzyszenia, festiwale i instytucje kultury” – mówi Izabela Sadowska, prezes i współzałożycielka serwisu lubimyczytać.pl.

Co warto czytać?
To jest bardzo ciężkie pytanie, bo każdy czyta coś innego – mówi Izabela Sadowska. Może wyjdę z propozycją książki, która niedługo pojawi się na rynku wydawniczym. Jest to książka “Czy jestem psychopatą?” Jona Ronsona. Jest to reportaż, bardzo ciekawe rozmowy i obserwacja człowieka pod kątem nie tylko chorób, ale tego jak się dziwnie zachowuje w społeczeństwie.

Ja polecam autorkę, której w księgarni Państwo nie znajdą – dodaje Anna Gruszecka dyrektor Biblioteki Raczyńskich – i będziecie, po nią musieli przyjść do biblioteki. Aleksandra Olędzka-Fyrbesowa. Pewnie już o tym wspominałam, że to moja ulubiona autorka.

Ja się łamię co powiedzieć. Z jednej strony mógłbym polecić książkę własnej żony – mówi Prezydent Ryszard Grobelny. Ale wszystkim polecałbym jednak wspomnienia Władysława Czarneckiego. Zbliża się kampania wyborcza, to po pierwsze warto przeczytać jaki Poznań był i skąd się niektóre pomysły pojawiły. A po drugie warto przeczytać, żeby zobaczyć, że dawni urzędnicy mieli piękny język i potrafili nie tylko kreślić, ale także pisać. To jest takie spojrzenie na pewna kulturę Poznania z dawnych czasów. To nie jest nowa książka,ale warto do niej zajrzeć z wielu powodów.

Ja ma taki zwyczaj, że czytam wiele książek na raz – mówi Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania. Z beletrystyki polecam coś, co właśnie skończyłem czytać – trzy opowiadania Antoniego Libery. I druga rzecz, “Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego. Niezwykła, naprawdę niezwykła powieść. Absolutny numer jeden z twórców epickich. Już tak nikt nie pisze.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz