POZnań

Studenci Politechniki na dachu Ameryki!

PLAKAT  Foto:

Bilety lotnicze zakupione, sprzęt i żywność praktycznie skompletowana – rozpoczyna się wielkie odliczanie do startu wyprawy organizowanej przez Marcina Helaka, studenta III roku Budownictwa na Politechnice Poznańskiej.

PLAKATAconcauga Expedition & Machu Picchu Trek 2012 rozpoczyna się piątego lutego i zgodnie z założeniami potrwa miesiąc. Celem wyprawy jest wspinaczka na szczyt Aconcagua oraz trekking w okolicach Machu Picchu.
– Ta wyprawa to bardzo trudne logistycznie przedsięwzięcie – mówi jej organizator Marcin Helak. – Przed nami osiem lotów, które w sumie oznaczają niemal 40 godzin w powietrzu.

Wspinaczka na szczyt Aconcagua rozpocznie się 8 lutego. Według planu uczestnicy dotrą trzeciego dnia wyprawy do base camp (4300 m n.p.m.) pod Aconcagua, gdzie spędzą dzień aklimatyzacji. Następnie uczestnicy będą zdobywać kolejne obozy, aż do wejścia na szczyt, które planowane jest na 16 lutego.

– Zabezpieczyliśmy się także na wypadek złej pogody lub nie najlepszego samopoczucia któregoś z uczestników – mówi Marcin Helak. – Uwzględniliśmy bowiem w naszym planie dodatkowe cztery dni rezerwy.

Uczestnicy wyprawy to osoby, które góry darzą szczególnym rodzajem szacunku i uczucia. Wszyscy mają już na koncie spektakularne sukcesy, takie jak zdobycie Mont Blanc czy Kilimandżaro. Jak zgodnie przyznają, w górach czują się „u siebie”.

Pierwotnie ekipa miała składać się z czterech podróżników: Marcina Helaka, Jakuba Szcześniaka, Olgi Nabiałek oraz Grzegorza Prokopa. Niestety, jak czytamy na Facebook’owym profilu ekspedycji, Grzegorz Prokop nie będzie mógł wziąć udziału w wyprawie z powodu złamanej nogi. Jego miejsca zajęła jednak kolejna żądna przygód osoba.
24 lutego, już po zdobyciu Kamiennego Strażnika, ekspedycja wyleci do Cuzco, by rozpocząć trekking do Machu Picchu.

Wspinaczka mapa

Po drodze będą mieli okazję zobaczyć gorące źródła Lares, andyjskie wioski ze stadami lam i alpak, a w Huacahuasi piękne tradycyjnie wytwarzane peruwiańskie tkaniny. Do miasta Inków według planu dotrą 28 lutego. 29 lutego natomiast uczestnicy wyprawy planują wyjazd do Puno, miasta które znajduje się nad najwyżej położonym jeziorem żeglownym dla dużych statków i jednocześnie największym jeziorem wysokogórskim na Ziemi – Titicaca.
Przed uczestnikami wyprawy mnóstwo wysiłku i zapewne wiele niełatwych chwil. Jednak widok, który można zobaczyć z 6962 m n.p.m. z pewnością jest wart tej ceny.

O swoich wrażeniach na pewno opowiedzą tuż po powrocie do Polski, który planowany jest na 5 marca.

Koszty realizacji takiej wyprawy są bardzo wysokie, dlatego Aconcagua Expedition & Machu Picchu Trek nie mogłaby odbyć się bez wsparcia sponsorów, którym organizatorzy za naszym pośrednictwem dziękują: Są to firmy MARCOPOLO DEVELOPMENT – Sponsor Główny wyprawy, firma KONBET – producent prefabrykatów betonowych, Związek Solidarność Wielkopolska, Bricomarché, PGK Śrem, Wawrzynowicz Travel, Black Jack, Biernacki OPTICO, Spółdzielczy Banku Ludowego im. Ks. P. Wawrzyniaka w Śremie, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, DACH-PLUS, Gabinetu Protetyki Bartosza Szyczyńskiego oraz restauracja GABAŁA.

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz