POZnań

MPK przyjazne niepełnosprawnym

130 lat MPK w Poznaniu  Foto: Paweł Rychter

„Przewoźnik przyjazny niepełnosprawnym” taki tytuł odebrało poznańskie MPK  za „profesjonalizm w zakresie świadczenia usług transportowych oraz dostosowanie taboru do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnością”.

Pomysłodawca ogólnopolskiego plebiscytu „Przewoźnik Przyjazny Niepełnosprawnym” – warszawski dziennikarz Bartosz Szpurek – jest osobą niepełnosprawną; w dzieciństwie przeszedł ciężkie porażenie mózgowe a mimo to, bez żadnej dla siebie taryfy ulgowej żyje i pracuje w świecie ludzi zdrowych i sprawnych korzystając na co dzień z miejskiej komunikacji. Dlatego wyróżnienie, które zostało nam przyznane ma szczególne znaczenie i jako najbardziej wiarygodne świadectwo ma dla nas wymiar niezwykły

– Od kilku lat śledzimy poziom świadczonych usług transportowych w zakresie obsługi pasażerów z niepełnosprawnością – mówił Bartosz Szpurek wręczając wyróżnienie – zwróciliśmy uwagę nie tylko na tabor niskopodłogowy MPK, ale także na zachowania kierowców i motorniczych zatrudnionych w poznańskiej spółce.

To już druga edycja plebiscytu, laureatem pierwszej był Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

W poznańskiej flocie autobusowej znajduje się 330 w pełni niskopodłogowych pojazdów. Ikarusy wycofaliśmy z eksploatacji przed kilkoma laty i teraz stanowią u nas już tylko ozdobę linii turystycznych obsługiwanych przez zabytkowe pojazdy, mówi Iwona Gajdzińska rzecznik prasowy MPK.

130 lat MPK w Poznaniu Foto: Paweł Rychter

Niskopodłogowe autobusy są pod względem konstrukcyjnym przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Mają nisko umieszczone przyciski otwierające drzwi, a kierowcy stosują przyklęk ułatwiający niepełnosprawnym wjazd do wnętrza pojazdu. Panel informacyjny z elektronicznym wyświetlaczem to ułatwienie dla niesłyszących, a system zapowiedzi głosowych informujący o nazwie przystanku to korzyść dla inwalidów wzroku.

Poznańskie MPK było pierwszym przewoźnikiem w kraju, który ufundował dla niewidomych mapy układu komunikacyjnego możliwe do odczytania palcami. Mapy trafiły do rąk niewidzących dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach i do Związku Niewidomych upraszczając im poruszanie się w świecie ciemności.

MPK ma także w planach uruchomienie systemu ITS dzięki któremu niewidomi będą mogli otrzymywać informację głosową o nadjeżdżającym pojeździe przez telefon komórkowy. System ma zagwarantować również dynamiczną informację elektroniczną o rozkładach jazdy połączoną z zapowiedzią głosową. Naszym marzeniem jest, by taki system działał na wielu naszych przystankach, jego realizacja zależy jednak od kondycji finansowej miasta, podkreśla rzecznika prasowa MPK.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz