Aglomeracja

Straż Miejska bez fotoradarów

Fotoradar na Ostrowie Tumskim  Foto: lepszyPOZNAN.pl / td

Początek nowego, 2016 roku, to równocześnie koniec kontroli fotoradarami przez Straż Miejską. W życie wchodzą nowe przepisy Prawa o ruchu drogowym oraz o strażach gminnych. Być może dzięki temu strażnicy będą mieli więcej czasu na inne interwencje, które zgłaszają im poznaniacy?

Co stanie się z fotoradarami używanymi dotąd przez Straż Miejską? Być może część z tych urządzeń trafi do Inspekcji Transportu Drogowego lub do Policji.

W związku z powyższym potrzebna jest dogłębna analiza prawna oceny ewentualnego wykorzystania tych urządzeń – informują przedstawiciele MSWiA – o taką analizę poproszony został nasz departament prawny.

Jak informuje Ministerstwo Policja nie posiada ani jednego fotoradaru. Szkieły w całym kraju mają do dyspozycji blisko 2.000 tak zwanych suszarek, oraz ponad 450 wideorejestratorów zamontowanych w radiowozach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało również, że w 2014 roku ponad 1.700.000 interwencji strażników związanych było tylko z wykroczeniami kierowców. Fotoradary będące w posiadaniu strażników pozwoliły na wystawienie 751.000 mandatów na ponad 130.000.000 złotych.

Zmiany w przepisach, po których Straż Miejska traci możliwość kontroli z użyciem fotoradaru to efekt postulatu Najwyższej Izby Kontroli. Wykazała ona w 2014 roku, że  działaniami wielu strażników kierowała chęć wzbogacenia kasy miejskiej czy gminnej.

Jeśli jednak ktoś został złapany w obiektywie fotoradaru jeszcze w tym roku, mimo zmiany przepisów, nie uniknie kary. Sprawy o złamanie przepisów trafią do sądów lub Policji.

Fotoradar na ul. Warszawskiej - nieoznakowany samochód ukryty nieco dalej

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz