Aglomeracja

5 lat temu z Gajowej wyjechał ostatni tramwaj

130 lat MPK w Poznaniu  Foto: Paweł Rychter

Pięć lat temu 28 grudnia 2010 roku, o godzinie 6:41 ostatnia bimba opuściła zajezdnię przy ulicy Gajowej. W Sylwestra tym samy przestał funkcjonować jeżycki garaż dla bimb. Kompleks budynków i hal został sprzedany  prywatnemu, portugalskiemu inwestorowi.

Ostatni kurs z zajezdni przy ulicy GajowejNa płocie przy Gajowej dumnie i durnie powiewa baner, którego treść może irytować:  “Tu powstaje nowa historia Jeżyc. Osiedle Zajezdnia”. Pomimo obietnic rewitalizacji zabytkowej przestrzeni dziś miejsce to  jest zaniedbane, a budynki niszczeją.

Po likwidacji tramwajowy tabor MPK „nocował” najpierw na ulicach Poznania, na pętlach Wilczak, Starołęka i Górczyn, po ukończeniu dużej inwestycji na Franowie, tam swój garaż mają poznańskie bimby.

Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej była w posiadaniu poznańskiej komunikacji od 1886 roku. Początkowo znajdowały się tutaj m.in. wozownia na 20 wagonów, stajnia na 80 koni i kuźnia. W kolejnych latach zajezdnia była modernizowana.

W swoim dzisiejszym kształcie funkcjonowała od 1936 roku. W 1962 roku dyrekcja MPK przeniosła się na ulicę Głogowską, a zajezdnia przy Gajowej przekształciła się przede wszystkim w zakład remontowy.

Poniżej galeria zdjęć Rafała M. Bręczewskiego z Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych

 

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz