K U L T U R A POZnań

Kulinarnie i kulturalnie – na Kolegiackim Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku Plac Kolegiacki  Foto: Tomasz Dworek

Na Placu Kolegiackim rozpoczęła się XVI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Na gości czekać będą: Jarmark Dobrego Smaku, koncerty, wydarzenia gastronomiczne – w tym charytatywna Biesiada Ukraińska – oraz Festiwal Polskich Alkoholi Rzemieślniczych. Odbędzie się także konkurs “Polska Nalewka Roku”.

Na kramach wystawców znajdą się przysmaki z wielu regionów Polski ale tez z Węgier, Hiszpanii, Francji, Litwy czy Bliskiego Wschodu. Nie zabraknie stoisk winiarskich, kratowych piw ale i tradycyjnych poznańskich pyr z gzikiem czy szarych kluch.  

Sobotnie i niedzielne popołudnie w części kulturalnej posłuchać będzie można muzyki rozrywkowej w autorskich aranżacjach. Na scenie pojawi się kwartet m.in. “Yes Chef! Band!”

Sporą popularnością cieszy się konkurs na najlepszą polską nalewkę. Twórcy domowych trunków z całego kraju przesłali swoje wiśniówki, pigwówki czy orzechówki. Zdobywca tytułu autora Polskiej Nalewki Roku 2022 zostanie ogłoszony w sobotę, 13 sierpnia, przez profesjonalne jury.

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku Plac Kolegiacki Foto: Tomasz Dworek

Na poniedziałek, 15 sierpnia, zaplanowano Biesiadę Ukraińską. Poczęstunek daniami kuchni naszego wschodniego sąsiada rozpocznie się w samo południe. Skosztować będzie można prawdziwego ukraińskiego barszczu i autentycznych wareników z ziemniaczano-cebulowym farszem. Przygotowanych zostanie ok. 800 porcji do nieodpłatnej degustacji. Organizatorzy zachęcają jednak do wsparcia finansowego zbiórki na rzecz opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych w Ukrainie.

W tym roku, ze względu na rewitalizację Starego Rynku, wydarzenie odbędzie się tuż obok serca Poznania, na placu Kolegiackim. Tegoroczna odsłona została nazwana “edycją lajt” ze względu na ograniczoną przestrzeń, a co za tym idzie, mniejszą liczbę wystawców.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku we współpracy z Estradą Poznańską.

Szczegółowy program na stronie organizatora: https://www.ofds.pl/program

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek, lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz