Malta Nowe Miasto POZnań

Stara ciuchcia z nowym logo

W tym roku nasza poznańska kolejka wąskotorowa Maltanka wchodzi w zacny wiek. Stuknie jej czterdziestka. Z tej okazji poznańskie MPK ogłosiło konkurs na logotyp ciuchci.

Najstarsi mieszkańcy Poznania pamiętają zapewne kolejkę dziecięcą, która od 1956 roku kursowała na Łęgach Dębińskich. W 1972 roku przeniesiono ją na tereny nadmaltańskie, gdzie rozpoczęto budowę nowego zwierzyńca. Od tej pory o ciuchcię troszczy się poznańskie MPK.

Po tych kilku dziesięcioleciach można śmiało powiedzieć, że kolejka stała się jedną z największych atrakcji turystycznych naszego miasta. Podróż Maltanką, która jest jedną z ostatnich takich kolejek wąskotorowych w Polsce, to i dla dzieci i dla dorosłych, wielka frajda. Z przejażdżek szaloną ciuchcią korzysta niejeden turysta. Zwłaszcza w ostatnich latach, Maltanka świętuje rekordy popularności. Ponad 100 tysięcy pasażerów rusza w sezonie kolejką na spotkanie z lwem czy słoniem do poznańskiego zologu.

Jednym z ostatnich wielkich wydarzeń w historii Maltanki były jej chrzciny na 30-te urodziny świętowane 22 czerwca 2002 roku. Kolejka nie miała do tej pory swojej oficjalnej nazwy. Jedni mówili o kolejce dziecięcej, inni o maltańskiej kolei, jeszcze inni zwali ją kolejką harcerską wspominając jej przeszłość na Łęgach. W związku z jubileuszem kolejka otrzymała nazwę Kolejka Parkowa Maltanka co nieprzypadkowo stanowiło odwrotność skrótu MPK.

Z okazji 40-tych urodzin kolejki MPK postanowiło ogłosić konkurs na logotyp ciuchci. W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy, szczególnie adresujemy go jednak do uczniów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, mówi Iwona Gajdzińska rzecznik poznańskiego przewoźnika.

Kolejka Maltanka

Kolejka Maltanka, fot: http://fotopoznan.blogspot.com

Prace można przesyłać do 23 marca na adres Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o. ul. Głogowska 131/133 z dopiskiem na kopercie „Logotyp Maltanki”.

O tym, który projekt jest najlepszy zadecyduje specjalnie powołane jury, w skład którego oprócz przedstawicieli MPK oraz współorganizatora konkursu – Wydawnictwa Miejskiego Posnania, zasiądzie jeden z profesorów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz reprezentanci grupy Poznań I Love You.

O nagrodzie i szczegółach można się dowiedzieć z regulaminu konkursu na stronie internetowej www.mpk.poznan.pl

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz