Aglomeracja

Stąd pochodzi woda dla Poznania

SUW Mosina_czerwiec 2015  Foto: Aquanet

Zakończyła się prowadzona od ponad 5 lat modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie. Dzięki wsparciu ze środków unijnych w kranach mieszkańców Poznania płynie pozbawiona zapachu chloru woda. SUW Mosina to obecnie najnowocześniejsza stacja wodociągowa w Polsce.

Od stycznia 2015 r. Poznaniacy mają w swoich kranach zdatną do picia, czystą i smaczną wodę. To efekt zakończonej w pierwszych dniach września br. modernizacji Stacji Uzdatniania Wody Mosina.

W trakcie inwestycji Aquanetu dostarczono na budowę 3,5 tysiąca ton stali zbrojeniowej, czyli tyle ile waży 16 dreamlinerów. Zużyto 41 tysięcy m3 betonu, który wystarczyłby do postawienia ponad 1300 domów jednorodzinnych. Wykonano wykopy o łącznej wielkości boiska piłkarskiego, głębokiego na blisko 10 m, w które wbito 15 tys. m2 ścianek szczelnych.

Zakończona modernizacja stacji wodociągowej w Mosinie jest częścią ogromnego, bo wartego ponad 600 mln zł unijnego projektu. Dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich, wybudowany w 1968 roku obiekt zwiększył swoją wydajność o 50% – ze 100 tysięcy do 150 tysięcy m3 na dobę. Nowe parametry stacji pozwolą na pełne zabezpieczenie nowo powstających inwestycji na terenie całej aglomeracji.

Wszystkie prace inwestycyjne odbywały się na czynnym obiekcie – mówi Paweł Chudziński, prezes zarządu Aquanet SA. – Nawet na chwilę nie można było przerwać produkcji i dostawy wody dla mieszkańców Poznania

Woda jest teraz mniej chlorowana, gdyż zastosowaliśmy nowoczesne procesy uzdatniania wody, bazujące na ozonowaniu i filtracji poprzez węgiel aktywny. Krystalicznie czysta i smaczna woda to najbardziej wymierny efekt tej inwestycji współfinansowanej z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz