Komorniki

Splendor Wielkopolski

Splendor wielkopolski – wystawa czasowa w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie  Foto: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

Kolorowe stroje szlacheckie, pasy kontuszowe, makaty i kobierce to tylko niektóre eksponaty, które będziemy mogli podziwiać na wystawie czasowej w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

Głównym tematem jest prezentacja tradycji krawieckich i tkackich krajowego przemysłu manufakturowego na przykładzie polskiego stroju narodowego.

W dawnych wiekach słynne na terenach Rzeczypospolitej były manufaktury, np. pasów słuckich w Słucku, makat buczackich w Buczaczu, czy polskich kobierców wełnianych w Brodach – wyliczają organizatorzy wystawy – to wszystko składało się na splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Ten tytułowy splendor tworzony był również w wymiarze lokalnym, jak w warsztatach tkackich na zamku w Kórniku założonych przez Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką.

W muzeum zostały zgormadzone zabytkowe obiekty z kolekcji prywatnej, współczesne tkaniny wykonane w Persjarni Zambrzyckich, a także repliki osiemnastowiecznych strojów z pracowni Mme Chantberry – Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne. Obok polskich strojów narodowych prezentowane są pasy kontuszowe, świadczące o pozycji i zamożności sarmaty oraz słynne makaty buczackie. Na wystawie można obejrzeć eksponaty z XVII wieku takie jak na przykład arras Aleksander w bitwie pod Granicus XVIII wieczne jak polska szabla zwana karabelą czy pochodzące z XIX wieku dywany perskie, kaukaskie.

Informujemy, że pasy kontuszowe, makaty buczackie i inne pamiątki wykonywane przez manufakturę Persjarnia Zambrzyckich można zakupić w naszym sklepiku muzealnym – dodają gospodarze wystawy.

Wystawa Splendor wielkopolski w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie będzie dostępna w pałacu w Szreniawie do dnia 14 grudnia 2021 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz