Dopiewo Komorniki Puszczykowo Stęszew

Droższy wywóz śmieci

Śmieci / segregacja / segregacja odpadów  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Mieszkańcy gmin, które należą do Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt, będą musieli zapłacić więcej za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowe stawki zaczną obowiązywać od listopada.

To bardzo trudna decyzja dotykająca nas wszystkich, ale rosnące strumienie odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych i wzrost cen zagospodarowania odpadów nie pozwalają utrzymać stawek na dotychczasowym poziomie – powiedział Paweł Przepióra – Wójt Gminy Dopiewo.

Nowa, wyższa stawka za wywóz śmieci, odbieranych w sposób selektywny wyniesie 35 zł miesięcznie od mieszkańca, czyli 8,00 zł więcej niż obecnie. Podwyżka dotyczy między innymi mieszkańców gmin Dopiewo, Komorniki, Puszczykowo oraz Stęszewa.

Wysokość zwolnienia za kompostowanie bioodpadów pozostanie na tym samym poziomie, czyli 2,00 zł. Jak się dowiadujemy koszty odbioru odpadów wytwarzanych w naszych domach wzrosła w ostatnim roku o blisko 14%. Dodatkowo nawet o kilkadziesiąt procent wzrosły w tym czasie ceny rynkowe odbioru odpadów selektywnych.

Szansą na obniżenie stawek za wywóz odpadów może przynieść wyczekiwana ustawa, która wprowadzałaby opłaty dla producentów wykorzystujących opakowania. Władze samorządowe mogłyby wtedy pobierać mniej pieniędzy od mieszkańców (mogą, ale nie muszą).

Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz