POZnań

Specjał z Wielkopolski na Festiwalu Dobrego Smaku

Kiełbasa biała - wielkpolski produkt regionalny  Foto: Izba Rzemieślnicza w Poznaniu/ materiały prasowe

Specjalne stoisko poświęcone wyłącznie Białej Parzonej Wielkopolskiej stanie w sobotę, 14 sierpnia na Starym Rynku. Będzie można tam spróbować kiełbasy przygotowanej na kilka sposobów – na grillu, w kotle lub parownicy. Na tym jednak nie koniec. Na uczestników czekają pokazy kulinarne, konkursy z nagrodami, a także garść informacji na temat tego regionalnego rarytasu. Stoisko będzie można odwiedzić w godzinach 12-18.

Wszystkie te atrakcje przygotowano w ramach kampani promocyjnej “Smak Wielkopolski”, która ma na celu popularyzację kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej. Stoisko towarzyszyć będzie  XV Ogólnopolskiemu Festiwalowi Dobrego Smaku.  

Biała Parzona Wielkopolska to regionalny przysmak dobrze znany już w XIX wieku, chociaż pewne przesłanki wskazują, że był wyrabiany o wiele wcześniej. Kojarzony jest przede wszystkim z wielkanocnym stołem świątecznym, jednak ostatnio bywa coraz częściej spożywany także w pozostałe dni roku. 

W 2017 roku Biała Parzona Wielkopolska została zarejestrowana jako produkt posiadający Chronione Oznaczenie Geograficzne. Według tego dokumentu tylko kiełbasa produkowana zgodnie z precyzyjnie opisaną recepturą i technologią na dokładnie określonym obszarze geograficznym kraju (województwo wielkopolskie oraz kilka powiatów z dwóch sąsiednich województw) ma prawo być nazywana kiełbasą Białą Parzoną Wielkopolską.

Zgodnie z określonymi normami, powinna ona mieć ok. 10-12 centymetrów długości i średnicę do 3,3 centymetrów. Wytwarzana jest wyłącznie z mięsa wieprzowego, wykrawanego w ciągu 48-72 godzin po uboju (co oznacza w praktyce, że musi być to mięso z Polski), średnio rozdrobnionego, uzyskiwanego z wykrawanych szynek i łopatek. Mięso I klasy musi stanowić 70% ogólnej masy, II klasy 20% a III klasy tylko 10%. Mięso użyte do produkcji jest niepeklowane, co nadaje charakterystyczny “biały” kolor. Znakiem rozpoznawczym jest zawartość majeranku – nie mniejsza niż 0,3 kg na 100 kg mięsa. Pozostałe przyprawy to: sól warzona, świeżo starty czosnek i świeżo zmielony pieprz czarny. Daje to niezwykłą kompozycję smakowo-aromatyczną, a także wizualną, nieporównywalną z żadną inną z kiełbas tego typu.

Użyte w artykule zdjęcia: Izba Rzemieślnicza w Poznaniu/ materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz