K U L T U R A

Socrealistyczna fotografia na Zamku

Cień socrealizmu – fotografia poznańska w pierwszej połowie lat 50. XX wieku  Foto: Maciej Kaczyński

Kiedyś znienawidzona, teraz sztuka socrealistyczna odkrywana jest na nowo. Patrzymy na nią już bez emocji związanych z ideologią, której miała służyć. W Zamku prezentowana jest jeszcze wystawa fotografii z pierwszej połowy lat 50. ubiegłego wieku. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście, warto to nadrobić. Oglądać ją można tylko do końca października.

Wystawa ukazuje krótki epizod z historii polskiej fotografii artystycznej przedstawiony z perspektywy działań poznańskiego ośrodka. Przyjęte ramy chronologiczne wyznaczają najbardziej zinstrumentalizowany politycznie okres powojennej fotografii polskiej – mówią organizatorzy – wystawa to pionierski projekt, bowiem okres dominacji estetyki fotograficznego socrealizmu nie doczekał się do tej pory krytycznego omówienia.

To co jeszcze do końca miesiąca oglądać możemy w Zamku jest poniekąd nawiązaniem do istotnej dla historii fotografii ogólnopolskiej wystawy Realizm socjalistyczny w fotografii, która odbyła się w grudniu 1952 roku w Poznaniu.

Zobaczyć może zgromadzone prace wielu artystów. Na podpisach pod prezentowanymi fotografiami znajdziemy takie nazwiska jak między innymi: Jerzy Strumiński, Fortunata i Zygmunt Obrąpalscy, Marian Kornicki, Jarosław Stanisławski, Władysław Rut, Ryszard Wiktor Schramm, Stefan Leszczyński, Franciszek Maćkowiak, Maksymilian Myszkowski, Bronisław Schlabs, Grażyna Wyszomirska, Bronisław Stapiński, Zenon Maksymowicz oraz Stefan Arczyński, Edward i Helena Hartwig.

Wystawie towarzyszą również wykłady i projekcje. Wszystko całkowicie za darmo!

Świadomość rewolucyjna się budzi: kroniki filmowe z lat 1949-56 oraz pokaz filmu Celuloza Jerzego Kawalerowicza, Polska 1954
środa – 12.10 – godzina 19:00 – Sala pod Zegarem

Wieś nie pozostaje w tyle: kroniki filmowe z lat 1949-56, pokaz filmu Gromada Jerzego Kawalerowicza, Polska 1952
środa – 19.10 – godzina 19:00 – Sala pod Zegarem

Jak socrealizm ocalił sztukę nowoczesną – wykład prof. Piotra Juszkiewicza
czwartek – 20.10 – godzina 18:00 – Hol Balkonowy

Oprowadzanie po wystawie podczas Niedzieli na zamku
niedziela – 23.10 – godzina 11:00

Socrealizm i kultura popularna – wykład prof Piotra Zwierzchowskiego
środa – 26.10 – godzina 18:00 – Sala pod Zegarem

Socrealizm → Neorealizm?: kroniki filmowe z lat 1949-56, pokaz filmu „Pętla”, reż. Wojciech Jerzy Has, scen. Marek Hłasko i W. J. Has, Polska 1957, 102’
środa – 26.10 – godzina 19:00 – Sala pod Zegarem

Wystawę można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 11:00 do 19:00. Indywidualnie lub z przewodnikiem. W tej ostatniej wersji kosztuje to 25 zł plus bilet na wystawę – rezerwacja zwiedzanie@ckzamek.pl, tel. 61 64 65 288.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz