BizNews

Sklep bez kas i obsługi

Żappka Store  Foto: materiały prasowe

Poznań to ważny punkt na mapie rozwoju handlu oraz e-commerce w Polsce. Tutaj także Żabka testuje i rozwija większość innowacyjnych na skalę światową rozwiązań, które wprowadza do swoich sklepów w całej kraju. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, zlokalizowany jest także pierwszy Żappka Store. W kilka sekund można w nim zrobić zakupy. Sklep jest połączony z aplikacją żappka i nie ma w nim ani kas, ani obsługi. Placówka jest dostępna 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wykorzystywana jest tutaj technologia oparta o AI, która powstała dzięki współpracy z amerykańską firmą technologiczną AiFi.

Jesteśmy dumni, że Grupa Żabka ma swoją siedzibę w Poznaniu i od ponad 20 lat rozwija swoje innowacyjne koncepty ułatwiając klientom codzienne życie. Zatrudniamy szerokie grono ekspertów w dziedzinie nowych technologii, data science i nowoczesnego desingu, którzy dzięki możliwości współpracy z lokalnymi i globalnymi partnerami technologicznymi tworzą innowacje światowego formatu. Wielu z nich to absolwenci poznańskich uczelni. Cieszymy się, że i tym razem możemy zaprezentować nasz unikatowy koncept w jakże znaczącym nie tylko dla Poznania, ale dla polskich innowacji i rozwoju gospodarki miejscu – na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – mówi Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka Polska.

Żappka Store to format opracowany z myślą o lokalizacjach, w których nie ma możliwości otwarcia standardowego sklepu. Koncept jest oparty na najnowszych technologiach, takich jak zaawansowane modele przetwarzania obrazu przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do obsługi klienta oraz inteligentne rozwiązania do zarządzania zasilaniem, bezpieczeństwem i dostępnością sklepu.

Żappka Store łączy dwa światy – offline oraz online – budujące nowe doświadczenie zakupowe dla klientów, którzy nawet w kilka sekund mogą zrobić szybkie zakupy, wybierając produkt i po prostu wyjść, a płatność dokonuje się automatycznie. Nie muszą zastanawiać się nad tym, czy mają gotówkę lub kartę płatniczą, czy będą stać w kolejce, albo gdzie zrobią zakupy, bo jest 5 rano. To nowa wartość na rynku i uzupełnienie naszej dotychczasowej oferty – mówi Tomasz Blicharski, dyrektor zarządzający Żabka Future.

Koncept powstał w laboratorium technologicznym Grupy Żabka, w ramach którego tworzone są, testowane, a następnie wdrażane nowe rozwiązania cyfrowe. Jako pierwsi technologię Żappka Store mogli przetestować pracownicy oraz współpracownicy sieci Żabka. Teraz czas na poznaniaków, dzięki którym będzie on nadal doskonalony i rozwijany.

Poznań kuźnią technologii

Sklep jest zlokalizowany na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W Poznaniu Żabka testuje większość z innowacyjnych rozwiązań, które wprowadza do sklepów – np. pierwsze EKOmaty, czyli urządzenia umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu, stanęły przy wybranych sklepach Żabka właśnie w Poznaniu. Żabka inwestuje też w regionie, np. w ub. roku uruchomiła nowoczesny magazyn chłodniczo-mroźniczy w Komornikach; wspiera lokalne instytucje – np. poznańskie zoo, ratujące tygrysy; czy współpracuje z lokalnymi uczelniami – z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu oraz Wyższą Szkołą Logistyki.

Jak to działa?

Zakupy są bardzo proste. Wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją żappka oraz aktywacja usługi Żappka Pay. Przed wejściem do sklepu aplikacja wygeneruje jednorazowy, przypisany do punktu kod QR, który należy zeskanować na czytniku przy drzwiach. Po zeskanowaniu kodu, drzwi otworzą się automatycznie. Gdy będziemy już w środku, zakupy zajmą tylko chwilę – wystarczy wziąć z półki wybrane produkty i… wyjść.

Zamontowany system kamer, wykorzystujący algorytmy m.in. machine learning, rozpozna zdjęte z półek produkty, naliczy odpowiednią kwotę, po czym sfinalizuje płatność za pomocą podpiętej do Żappka Pay karty płatniczej. System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo.

W bezobsługowym sklepie znajdzie się w sumie ponad  300 różnych produktów, wśród nich słodycze, dania gotowe, przekąski słone i słodkie oraz napoje, a także gorąca, świeżo mielona kawa z ekspresu. W czasie ograniczeń pandemicznych w Żappka Store będzie mogła przebywać jedna osoba. W planach jest uruchomienie kolejnych sklepów w największych miastach w Polsce – drugi bezobsługowy punkt powstanie w Warszawie.

Żappka Store został stworzony w ramach Venture Studio Żabka Future, które łączy w sobie trzy elementy: zarządzanie i wyszukiwanie innowacji, przekuwanie ich na nowe produkty i usługi oraz ich komercjalizację. Projekt idealnie wpisuje się w strategię Grupy Żabka, która zakłada realizację działań zmierzających do utrzymania neutralności klimatycznej – Żappka Store do swej działalności wykorzystuje wyłącznie ekwiwalent zielonej energii.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz