Sport

Sikiyas Abate najlepszy w poznańskim półmaratonie

14. PKO Poznań Półmaraton  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Zawodnik z Etiopii po fantastycznym samotnym finiszu przekroczył jako pierwszy linię mety z czasem 1:00:49. Abate powrócił na trasę 14. PKO Poznań Półmaratonu po 3 letniej przerwie. W ostatnim swoim starcie w Poznaniu również stawał na najwyższym miejscu podium. Tym razem poznańska trasa sprzyjała mu na tyle, że zdołał poprawić swój rekord życiowy.

Znakomity wynik osiągnęła także pierwsza wśród kobiet Ugandyjka Marcyline Chelangat (1:09:23). Jest on zaledwie pięć sekund gorszy od rekordu trasy. Podium w całości należało dziś do zawodników i zawodniczek z Afryki. Izabela Paszkiewicz – najlepsza z Polek – zameldowała się na mecie piąta (01:11:18), a pierwszy z Polaków Krystian Zalewski ukończył bieg z ósmym czasem (01:03:12).

Po zeszłorocznej edycji nasz apetyt na fantastyczne wyniki był bardzo duży. Nie udało się wprawdzie poprawić rekordów trasy, ale przy panującej dzisiaj wietrznej i nieco zbyt chłodnej pogodzie rezultaty trzeba uznać za bardzo dobre – ocenia dyrektor biegu Łukasz Miadziołko. – Wszystkim zawodnikom należy się wielkie uznanie za walkę do ostatnich metrów.

Bieg wystartował punktualnie o godzinie 10:00. Zarówno wśród pań jak i panów rywalizacja miała bardzo podobny przebieg. Na pierwszych kilometrach uformowały się czołowe grupki zawodników i zawodniczek. Od półmetka powoli odpadały z nich kolejni biegacze. Ostatnie kilometry triumfatorzy pokonywali samotnie.

Łącznie na starcie 14. PKO Poznań Półmaratonu stanęło 6010 zawodników. Reprezentowali oni 25 państw. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Szczególny doping docierał do biegaczy ze stref kibica rozstawionych na całej trasie.

Już teraz serdecznie zapraszamy i liczymy, że spotkamy się podczas 21 edycji poznańskiego maratonu zaplanowanej na 16.10.2022.

Zwycięzcy:

Kobiety
miejsceImię i NazwiskoKrajCzas
IMARCYLINE CHELANGATUGA01:09:24
IILYDIA SIMIYUKEN01:10:20
IIITEGEGN ADDISALEMETH01:10:21
Mężczyźni
miejsceImię i NazwiskoKrajCzas
ISIKIYAS ABATEETH01:00:49
IIADISU TAFEREKEN01:01:15
IIISHADRACK CHESIRKEN01:01:27

Oficjalny komunikat zostanie opublikowany po uzyskaniu wyników badań antydopingowych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz