K U L T U R A

Polski Teatr Tańca – No More Tears

Polski Teatr Tańca zaprasza do nostalgicznej podróży do świata lat 90 w spektaklu No More Tears, który odbędzie się w Sali Wielkiej CK Zamek we wtorek 22 stycznia.

Jak pisze reżyser spektaklu Iwo Vedral, No More Tears obiecywała reklama szamponu na początku lat 90. Promienny uśmiech Barbary Piaseckiej-Johnson, właścicielki koncernu, przybywającej do Polski w czerwcu 1989 roku dawał nadzieję, że bolesny proces ustrojowej transformacji również obędzie się bez łez.

Barbara – Polka z ujmującym uśmiechem, typowo polskim lub całkowicie amerykańskim, imigrantka, służąca w domu milionerów, wreszcie jedna z najbogatszych kobiet świata, wdowa po potentacie w branży farmaceutycznej, starszym od niej o ponad czterdzieści lat Sewardzie Johnsonie, kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka, dobrodziejka polskiej Solidarności.

Kiedy w czerwcu 1989 przybywa do Gdańska własnym samolotem w powietrzu unosi się klimat oczekiwania, przeczucie nadchodzącej zmiany, rozbudzona religijna tęsknota:

Leżę na łące pośród koniczyny. Koniczyna jest czterolistna. Jestem głodna, jak cała nasza rodzina. I wtedy słyszę głosy, które mówią, że powinnam wyruszyć w świat i kupić wielkie dzieła sztuki, aby próbować pomóc zniewolonej Polsce. (B. Piasecka-Johnson)

Barbara Piasecka-Johnson – jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej historii doby transformacji, multimiliarderki zwanej Joanną d’Arc. Jej biografia jest jak z bajki o Kopciuszku, z tym że zamiast poślubnego „żyli długo i szczęśliwie” następuje „żyła długo i z wieloma rozczarowaniami”. No More Tears zmusza nas do refleksji, co stało się ze śnionym wtedy polskim snem.

No More Tears,
Sala Wielka CK Zamek
wtorek 22 stycznia, godz. 20:00.

Uwaga: W spektaklu używane są silne światła stroboskopowe! Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Użyte w artykule zdjęcia: Polski Teatr Tańca

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz