Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła kontrole obozów i kolonii, dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Wielkopolsce.
W te wakacje pracownicy sanepidu skontrolowali 682 turnusy wypoczynku, z których skorzystało blisko 25 000 uczestników. Kontrole odbywały się od 30 czerwca do 18 sierpnia i obejmowały zarówno obozy w obiektach hotelowych, jak i te pod namiotami. Sprawdzano m.in. czystość pomieszczeń, dostęp do bieżącej wody, warunki sanitarne, a także zaopatrzenie w wodę do picia i opiekę medyczną.
Nieprawidłowości i interwencje
Podczas kontroli wydano 5 decyzji administracyjnych i nałożono 8 mandatów. Wśród wykrytych nieprawidłowości znalazły się m.in.:
- Brak czystości w pomieszczeniach sanitarnych i mieszkalnych
- Nieprawidłowości w kuchni, takie jak brak oznakowanych desek do krojenia, brak segregacji żywności w magazynie i brak jadłospisów
- Przechowywanie żywności po terminie przydatności do spożycia
- Brak orzeczeń lekarskich u pracownika stołówki
W skontrolowanym okresie wykryto również jeden „dziki” turnus, który nie był zgłoszony do Kuratorium Oświaty. Pozostałe kontrolowane obozy znajdowały się w elektronicznej bazie wypoczynku
Choć nie odnotowano żadnych zatruć pokarmowych, zgłoszono 12 zachorowań na dolegliwości takie jak przeziębienia czy bóle brzucha. Zarejestrowano też 325 wypadków i urazów. Były to głównie drobne skaleczenia i otarcia, ale zdarzyły się też poważniejsze przypadki, takie jak skręcenie stawu skokowego czy złamanie zęba.
Mimo pewnych nieprawidłowości, ogólny obraz kontroli pokazuje, że większość placówek dbała o bezpieczeństwo i higienę, a wszystkie zgłoszone interwencje okazały się być bezzasadne – informuje rzecznik Sanepidu.
Dodaj komentarz