Wilda

Są bejmy na przebudowę torowisk na Wildzie

Wizualizacja przebudowy torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 czerwca 1956  Foto:

Torowiska tramwajowe na Wildzie doczekają się wreszcie gruntownej przebudowy. Miasto otrzymało na ten cel unijne bejmy. Prace najprawdopodobniej rozpoczną się jednak dopiero w 2019 roku.

W wyniku realizacji inwestycji powstanie torowisko o nowoczesnych parametrach technicznych i technologicznych, pozwalających na osiągnięcie odpowiedniej trwałości i stabilności, jak również na zapewnienie poprawy bezpieczeństwa, ograniczenia emisji drgań i hałasu oraz poprawienia komfortu podróżowania – przekonuje Jan Gosiewski, zastępca dyrektora Wydziału Transportu i Zieleni poznańskiego Urzędu Miasta.

Podczas planowanych prac wymienione zostanie przede wszystkim mocno wyeksploatowane torowisko na ulicach Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 roku na odcinku od skrzyżowania ulic Wierzbięcice i  ks. Jakuba Wujka do skrzyżowania ulicy 28 Czerwca 1956 r. z ulicami Kilińskiego i Krzyżową. Jest to nieco ponad 1,4 km długości.

Torowisko na ul. Wierzbięcice, jak i fragmencie ul. 28 Czerwca 1956 r., zostało zaprojektowane w miejscu istniejącego obecnie. Samochody będą tutaj miały do dyspozycji po jednym pasie ruchu w obie strony. Parkowanie będzie dozwolone równolegle do jezdni wzdłuż chodników.

Wyremontowane, czy właściwie przebudowane bądź wybudowane na nowo zostaną również przystanki tramwajowe. Zamiast np obecnie istniejących odrębnych przystanków przy rynku Wildeckim powstanie jeden, wspólny. Ma to usprawnić przesiadki pasażerów. Planowany w tym miejscu, a także w rejonie ul. Św. Czesława przystanek będzie typu wiedeńskiego, co z pewnością ułatwi wsiadanie do bimb.

Obecna infrastruktura przystankowa zlokalizowana na całej trasie tramwajowej stanowiącej przedmiot projektu, zostanie przebudowana ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami – Jan Gosiewski podkreśla Jan Gosiewski.

Cała inwestycja kosztować ma około 62.810.000 złotych, ale Miasto Poznań otrzymało na ten cel nieco ponad 27.000.000 złotych z funduszy europejskich. Początkowo przebudowa miała się zacząć w 2021 roku, ale ze względu na inne realizowane bądź planowane projekty w Poznaniu prace na Wildzie mogłyby się rozpocząć w 2019 roku.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz