Sport Wilda

Są aquaparki ale Chwiałka jest wyjątkowa – choć ma już 50 lat!

Baseny na Chwiałce (3)  Foto: archiwum POSiR

Przez lata pływalnie letnie były miejscem wypoczynku wielu pokoleń poznaniaków. Tutaj niejeden z nas uczył się pływać i chłodził się w kojąco zimnej wodzie podczas upałów. I choć dookoła rośnie konkurencja z kolorowymi zjeżdżalniami i licznymi atrakcjami, Chwiałka wciąż na swoich fanów. Od uroczystego otwarcia obiektu minęło pół wieku, zatem popularna pływalnia  obchodzi okrągłe, pięćdziesiąte urodziny!

Z tej okazji 21 czerwca zorganizowana zostanie impreza urodzinowa. Co ważne młodzież i dzieci do 18 roku życia z wodnych atrakcji mogą korzystać bezpłatnie.

Będą uwielbiane przez dzieci dmuchańce, baloniki, malowanie twarzy, a dla nieco starszych kula zorbing, kule bumper ball i wiele innych atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Nie zabraknie też zabaw w wodzie i konkursów z nagrodami. Obchody urodzin Chwiałki rozpoczną się w niedzielę o godzinie 11:00 i potrwa jądo godziny 17:00.

Zapraszamy na całodzienne świętowanie całe rodziny z dziećmi, koce i kosze piknikowe są mile widziane – dodaje Zbigniew Madoński.

Poznań wzbogacił się o piękny kompleks basenów kąpielowych. Doczekaliśmy się nareszcie zakończenia budowy basenów z podgrzewaną wodą obok ośrodka sportowego przy ul. Chwiałkowskiego. Błyszcząca tafla basenu głównego gotowa do pierwszych zawodów. Można śmiało skakać i pływać. Temperatura podgrzewanej wody – 22 stopnie. Tak w 1965 roku rozpisywały się poznańskie gazety o oddaniu do użytku basenów letnich przy ulicy Chwiałkowskiego.

Chwiałka zasługuje na takie wydarzenie. Przez lata pływalnie letnie były miejscem wypoczynku wielu pokoleń poznaniaków. Tutaj niejeden z nas uczył się pływać i chłodził się w kojąco chłodnej wodzie podczas upałów. I choć dookoła rośnie konkurencja z kolorowymi zjeżdżalniami i licznymi atrakcjami, Chwiałka wciąż na swoich zwolenników. Dla większości mieszkańców Poznania kompleks pływalni jest bowiem jednym z kultowych miejsc w mieście.

Chwiałka - baseny sportowe

Baseny letnie przez lata się zmieniały, dostosowując ofertę do zmieniających się potrzeb użytkowników oraz… ich nieodpowiedzialności. Między innymi z uwagi na tę drugą 25 lat temu zlikwidowana została skocznia.

Młodzi mężczyźni chcąc zaimponować płci pięknej, mimo zakazu i celowo odciętej do wysokości 2 metrów drabinki, wchodzili na 10-metrową wieżę i skakali w dół, nie zważając na pływające dzieci – wspomina Stanisław Hoffa, kierownik oddziału Chwiałka. Głębokość basenu ze zjeżdżalnią, która powstała 15 lat temu, została zmniejszona dla bezpieczeństwa pływających.

Na Chwiałce dokona się także postęp technologiczny. Obecne jakość wody mierzy automatyczny system komputerowy, co dla pierwszych ratowników na tym obiekcie byłoby niewyobrażalne. Oni bowiem, przed pięćdziesięciu laty, co jakiś czas nurkowali w basenie i dokonywali analizy wody… naocznie. Po obecnym sezonie zmodernizowany zostanie brodzik, wkrótce powstaną także boiska do siatkówki plażowej. Chwiałka nie potrzebuje większej promocji czy specjalnych kampanii marketingowych. Piękna pogoda jest wystarczającym czynnikiem, aby obiekt zapełnił się po brzegi. W takie dni Chwiałkę odwiedza 2,5 tysiąca osób! Teren pływalni letniej to 4,5 hektara, ale zdarzają się takie chwile, kiedy na dodatkowy koc czy ręcznik nie ma już miejsca.

Przez cały sezon letni liczba odwiedzających to 20-30 tysięcy osób, w zależności od pogody. Jest jednak grupka osób, które bez względu na pogodę, nawet w dni deszczowe, przyjdą i zawsze dobrze się bawią – dodaje Stanisław Hoffa.

Baseny letnie będą funkcjonować od 19 czerwca do 31 sierpnia, pod warunkiem sprzyjającej pogody.

Baseny na Chwiałce (4)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz