POZnań

Rzeźby i hologramy – Pół na pół

Wystawa Galeria JAK - rzeźby i hologramy  Foto: Tomasz Dworek

Niewielka kameralna przestrzeń Galerii Jak na Św. Marcinie regularne zaprasza na wystawy będące ważnymi punktami artystycznej twórczości w Poznaniu – jak ostatni, wieloletni projekt Barbary Mydlak – Żałobny Dziennik, czy otwarte na początku czerwca prezentacje hologramów.

Wystawa Pół na Pół Jarosława Boguckiego łączy klasyczna rzeźbę z nowatorskimi formami hologramu. Kilka prac, portretów powstało na potrzeby prezentacji w staromiejskiej galerii.

Hologramy powstają w Pracowni Obrazowania Przestrzennego Uniwersytetu Artystycznego. I jak mówił na wernisażu autor i jednocześnie kierownik pracowni – są eksperymentem poszerzającym nasze spojrzenie na sztukę, próbują pojmować przestrzeni w kontekście obiektu rzeźbiarskiego.

Prace wynikają z podwójnego naświetlania, a efektem jest przede wszystkim hologram tęczowy – barwny. Boguckiemu udało się tu także uzyskać wyjątkowy hologram biały.

Wyniki tego eksperymentu będzie można oglądać do 28 czerwca w Galerii Jak przy ul. Święty Marcin 37. A o tym jak tworzone są tego typu prezentacje będzie się można dowiedzieć 16 czerwca podczas wydarzenia w ramach świętomarcińskiego Dnia Sąsiada.

Jarosław Bogucki – Kierownik Pracowni Obrazowania Przestrznenego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Urodzony w 1976 roku w Poznaniu. W 2002 roku uzyskał dyplom z rzeźby w pracowni prof. Józefa Petruka na ASP w Poznaniu, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. W swojej twórczości głównie zajmuje się studium postaci ludzkiej. Często ogranicza się tylko do fragmentu ciała, kadruje je, tak aby wyłuskać jedynie to, co jest dla niego najistotniejsze. To, co mówi najwięcej o człowieku – gest, mimikę, ruch. Stopniowo odchodzi od rzeźby figuratywnej skupiając się już tylko na samej sylwecie człowieka. Przeistacza ją i deformuje, nie pozbawiając jej jednak cech ludzkich. Tworzy syntezę postaci w konkretnych sytuacjach skupiając się przede wszystkim na ruchu lub jego braku. Obecnie, postać, do tej pory tak bardzo istotna w jego twórczości, stopniowo staje się tłem do dalszych poszukiwań.

„Galeria Jak” jest jednym z filarów działalności „Fundacji Jak Malowana”. Pozostałe ważne działania obejmują prowadzenie pracowni rzeźbiarskiej oraz Domu Bajek. Aktywiści nie tylko wypożyczają książki, ale także wędrują z ciekawymi opowieściami po staromiejskich podwórkach.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz