POZnań

Rusza budowa parkingu Park&Ride przy ul. Św. Michała

Park and Ride przy św. Michała  Foto: materiały prasowe / UMP

Przy ul. Św. Michała powstanie drugi w Poznaniu parking typu Park&Ride. Będzie on dysponował 100 miejscami postojowymi, w tym 4 dla osób z niepełnosprawnościami, i infrastrukturą nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, ale też pieszych i rowerzystów.

Zaprojektowano nowe nawierzchnie przeznaczone dla ruchu samochodów osobowych oraz pieszych, elementy małej architektury, przebudowę istniejącej kanalizacji deszczowej i oświetlenia, a także istniejących zjazdów z ul. Św. Michała i Świętojańskiej. Od strony ulicy Św. Michała parking zostanie skomunikowany również z ruchem pieszych i rowerzystów.

Prowadząca do ogrodzonego parkingu ścieżka rowerowa będzie uzupełnieniem projektowanego traktu dla jednośladów biegnącego wzdłuż ul. Warszawskiej. W ramach inwestycji przewidziany jest montaż stojaków rowerowych dla 30 rowerów wraz z wiatami oraz zestawem naprawczym. Powstanie również infrastruktura informacyjna i teletechniczna – m.in. tablice informacyjne oraz biletomat. Ponadto parking zostanie wyposażony w automatyczną toaletę.

Obiekt przy ul. Św. Michała to jeden z trzech tego typu parkingów, które – przy dofinansowaniu unijnym – mają powstać do jesieni przyszłego roku. Ich realizacja jest istotnym elementem polityki Miasta, która ma poprawić komunikację w Poznaniu i zachęcać mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego. Wybudowanie trzech zintegrowanych węzłów przesiadkowych umożliwi dogodną zmianę środka transportu. Będą one łączyły transport kolejowy, autobusowy, tramwajowy, samochodowy, motocyklowy, rowerowy i pieszy.

Parkingi przy ul. Św. Michała, rondzie Starołęka oraz przy ul. Biskupińskiej powstają w formule “zaprojektuj i wybuduj”. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca prace projektowe prowadzi od maja. Najszybciej powstał projekt dla lokalizacji przy ul. Św. Michała, dla pozostałych dwóch są już na ukończeniu.

Pierwszy parking P&R działa od lutego zeszłego roku na Piątkowie, przy ul. Szymanowskiego. Może on pomieścić 130 samochodów.

Od poniedziałku, 2 grudnia, nie będzie możliwości zostawienia samochodów na terenie przewidzianym pod tę inwestycję pomiędzy ulicami: Warszawską, Św. Michała i Świętojańską. W związku z planowanym rozpoczęciem robót, kierowcy proszeni są o nie stawianie samochodów na dotychczasowym parkingu przy ul. Św. Michała i o usunięcie z niego aut już na nim pozostawionych.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz