K U L T U R A

Rusza 19. edycja Millennium Docs Against Gravity

Transatlantyk 2014 - seans w kinie Muza  Foto: Transatlantyk / Bartosz Dziamski

Już jutro w Kinie Muza zaczyna się wielkie święto kina. W piątek – w Poznaniu i w 7 innych polskich miastach – rusza 19. edycja Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, który w tym roku odbywa się pod hasłem “Rethink Everything”.

Tylko w stolicy Wielkopolski do 22. maja będzie można zobaczyć w sumie ponad 50 premierowych produkcji pełnometrażowych i kilkanaście krótkich metraży. Do Poznania przyjedzie dziewięcioro twórców filmowych, którzy opowiedzą o swoich produkcjach. Łącznie w programie jest 13 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z lokalnymi ekspertami.

Gala otwarcia festiwalu

W piątek o godz. 20:00 zapraszamy do Kina Muza, gdzie pierwszego festiwalowego wieczoru obejrzymy kanadyjsko-amerykański film “Wulkan Miłości” w reż. Sary Dosy. To produkcja w nowej sekcji MDAG – Love Stories. Opowiada o historii niezwykłego trójkąta miłosnego: małżeństwa Katii i Maurice’a Krafftów oraz wielbionych przez nich wulkanów. Para przez ćwierć wieku podróżowała do wszystkich takich miejsc, które mogli znaleźć na naszej planecie. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów o tych tajemniczych miejscach na Ziemi.

Na gali otwarcia będą obecni jurorzy, którzy przyznają Nagrodę Wolności jednemu spośród 12 filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym festiwalu. Przez najbliższy weekend w Muzie będzie można spotkać pisarkę, feministkę i aktywistkę Sylwię Chutnik, reżysera Pawła Łozińskiego oraz rysownika i plakacistę, Maxa Skorwidera. To właśnie to trio wybierze film, który najwierniej broni fundamentów wolności. Nagroda, którą ufundowało Miasto Poznań, zostanie przyznana po raz drugi. O tym, do kogo powędrują 3 tys. euro, dowiemy się podczas gali w czwartek, 19. maja o godz. 19:30.

Co jeszcze w piatkowym porgramie?

Pierwszego dnia festiwalu już od godz. 14:00 zapraszamy na seanse do Kina Muza. Pierwszym filmem, który zostanie wyświetlony, będą “Pisklaki” w reż. Lidii Dudy. To historia pełnej fantazji i silnego charakteru Zosi, niepewnego siebie i wrażliwego Oskara oraz niezależnej, ale nieśmiałej Kingi – pierwszoklasistów, rozpoczynających naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących.

Z kolei o godz. 16:00 po raz pierwszy będzie można zobaczyć jeden z dwunastu filmów Konkursu Głównego – “Anioły z Sindażaru” w reż. nominowanej do Oscara i Nagrody Emmy Hanny Polak. Twórczyni przyjedzie do Poznania we wtorek i w sali kinowej opowie o pracy nad tą produkcją. Obraz przedstawia historię Hanify i Saeeda, którzy przeżyli piekło, jakie ISIS zgotował Jezydom, mniejszości religijnej i etnicznej zamieszkującej rejon Sindżar w północnym Iraku.

To tylko trzy z ośmiu filmów, które zostaną zaprezentowane tego dnia podczas kilkunastu projekcji w Kinie Muza.

SOBOTA

Wczesnym popołudniem o godz. 12:30 warto się wybrać do Muzy na RETROSPEKTYWĘ SUSAN SONTAG. To tegoroczna nowa sekcja festiwalowa i pierwsza taka okazja w Polsce, by szerzej poznać dorobek filmowy tej amerykańskiej eseistki i ikony popkultury. W bloku zaprezentujemy dwa filmy, które współreżyserowała: “ELEMENTARZ PINY BAUSCH” i “CZEKAJĄC NA GODOTA W… SARAJEWIE”. Te obrazy łączy zagadnienie roli sztuki we współczesnym, wielowymiarowym świecie i postać Susan Sontag, która nie tylko kreuje świat przedstawiony w tych filmach dokumentalnych, ale także pojawia się w nich jako bohaterka.

O godz. 14:00 w sekcji BOHATEROWIE SĄ WŚRÓD NAS wyświetlimy amerykański film “NAWALNY” w reż. Daniela Rohera. Reżyser zaczyna towarzyszyć Aleksiejowi Nawalnemu i jego rodzinie po wyjściu Rosjanina z niemieckiego szpitala w listopadzie 2020 roku. Zapoznaje Nawalnego z członkiem międzynarodowego kolektywu dziennikarzy śledczych Bellingcat. Rozpoczyna się wspólne śledztwo, wykorzystujące zasoby darknetu, dzięki któremu dowiadują się, kto dokonał nieudanego zamachu na Nawalnego. Ten film jest jednym z dwunastu nominowanych do nagrody publiczności Wyborcza.pl Big Screen Doc. W Kinie Muza będą dostępne karty do głosowania, które każdy z widzów będzie mógł wypełnić. Twórcy zwycięskiego obrazu otrzymają tysiąc euro.

W sobotę będzie jedyna okazja w Poznaniu do obejrzenia filmu “WYMYŚLIĆ ŚWIAT NA NOWO” w reż. Richarda Dale’a i Nigela Walka, z którego są zaczerpnięte słowa hasła tegorocznej edycji festiwalu. To film opowiadający o innowacyjnej koncepcji zmiany świata zwanej cyrkularnością. Chodzi o zamknięty obieg gospodarczy, który eliminuje odpady i oszczędza zasoby planety. O wizji czterech wybitnych umysłów będzie można się dowiedzieć więcej o godz. 16:00.

Wieczorem, o godz. 18:30 zapraszamy na projekcję nominowanego w Konkursie Głównym i nagrodzonego w tym roku na Festiwalu w Sundance filmu “DOM Z DRZAZG” w reż. Simona Lerenga Wilmonta. Skandynawsko – ukraińska produkcja opowiada historię tymczasowego domu dziecka, znajdującego się zaledwie 20 km od linii frontu w Ukrainie. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, które poprowadzi rzeczniczka poznańskiej odsłony festiwalu, Olga Sokal.

NIEDZIELA

Trzeci dzień festiwalu zacznie się od seansów dwóch filmów, poświęconych Ukrainie. “NIESKOŃCZONOŚĆ WEDŁUG FLORIANA” w reż. Oleksiya Radynskiego zostanie wyświetlony w samo południe. Ten obraz opowiada o Florianie Yurivie. To ukraiński Leonardo da Vinci, który tworzył instrumenty smyczkowe i łączył siedem barw natury z siedmioma tonalnościami muzyki. Dzieciństwo przeżył z rodzicami w łagrach na dalekiej Północy. Do świata sztuki dostał się dzięki ugryzieniu kleszcza i chorobie, która zwolniła go z obowiązków wobec armii.

Godzinę później, o 13:00 zapraszamy na “BABI JAR. KONTEKSTY” w reż. Siergieja Łoźnicy. Film miał swoją premierę na festiwalu w Cannes i opowiada o historii z czasów II wojny światowej. 29 i 30 września 1941 roku oddziały niemieckie tzw. Einsatzgruppe, w asyście dwóch batalionów policji ukraińskiej, zastrzeliły w wąwozie Babi Jar nieopodal Kijowa ponad 33 tysiące Żydów. Siergiej Łoźnica oparł swój film na unikalnych archiwaliach. Ta produkcja jest nominowana do Nagrody Wolności.

O godz. 15:30 wyświetlimy film “TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE” w reż. Bianki Stigter. Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Reżyserka te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Maciejem Krajewskim, czyli Łazęgą Poznańską – który od wielu lat wędruje z aparatem i tworzy niezwykłe miejsce na mapie Poznania – Atelier w Sercu Miasta.

Wieczorem natomiast warto się wybrać na seans filmu “TERYTORIUM” w reż. Alexa Pritza. Produkcja dostała w tym roku Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Sundance. Ten dokumentalny thriller przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. W latach 80. XX wieku żyło ich tysiące, dziś pozostało niespełna 200 osób.

Z kolei o godz. 20:00 w programie jest projekcja “INSTAGRAMOWEJ RODZINY” w reż. Susanne Reginy Meures. Ten szwajcarski film opowiada o czternastoletniej Leonie, która jest influencerką, mieszkającą z rodzicami pod Berlinem. Ma ponad milion fanów, a korporacje nieustannie wysyłają jej produkty do reklamowania na Instagramie. Matka z ojcem szybko zdają sobie sprawę z finansowego potencjału córki i zostają jej menadżerami. Życie dziewczyny złożone z reklamowanych postów, negocjacji z markami produktów, presji fanów oraz hejterów, zamienia się w wypełnione nieustającą presją więzienie.

Użyte w artykule zdjęcia: Transatlantyk / Bartosz Dziamski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz