K U L T U R A

Konkurs dla młodych plakacistów

Anna Seniuk w monodramie "Wieczór w Teatrze Wielkim" wg. poemat  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Anna Seniuk w monodramie "Wieczór w Teatrze Wielkim" wg. poematu Stanisława Balińskiego - Poznań 15.10.2018 r.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu organizuje konkurs dla wszystkich studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz nauk plastycznych. Młodzi artyści mają szansę stworzyć plakat do najnowszej premiery Teatru – opery Benjamina Brittena „Albert Herring”.

To już kolejny w historii poznańskiej Opery konkurs na plakat. Wcześniej, w ramach konkursów, powstały plakaty do spektaklu baletowego „Anna i Stanisław Oświecimowie” (2009) oraz do opery „Jaś i Małgosia” (2013). Tym razem przyszła pora na „Alberta Herringa”. Premiera spektaklu odbędzie się 24 czerwca 2022.

Wyzwanie stawiane przed młodymi twórcami może okazać się o tyle interesujące, że twórczość Brittena nieczęsto gości na polskich scenach. Dla autora zwycięskiego plakatu przewidziana została nagroda w wysokości 2 500 złotych. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje projekty do 28 maja.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Teatru Wielkiego w Poznaniu: https://opera.poznan.pl/Ad/szukamy-autora-plakatu

Realizatorzy premiery – reżyserka Karolina Sofulak i dramaturg Michał Kurkowski – zachęcają:

Nie bójcie się odważnych propozycji! Niech Wasze plakaty zaskakują (nawet Was samych!). Niech przełamują konwencje i odsłaniają te wypierane oraz chowane pod warstwą zakłamanego pudru symbole, niech wyzwalają twórczy chaos! A przede wszystkim – niechaj będą dowcipne, nieraz to śmiech jest przecież ostatnią deską ratunku.

„Albert Herring”, trzecia w dorobku Benjamina Brittena opera, opowiada historię tytułowego bohatera, który musi się zmierzyć z opresyjną rzeczywistością, aby wyzwolić i w pełni zaakceptować swoją prawdziwą naturę. Jak w wielu dziełach Brittena i w tym można dopatrywać się aluzji do osobistego życia kompozytora. Akcja opery rozgrywa się w peryferyjnym angielskim miasteczku, w którym rządy sprawuje starsza pani otoczona tłumem pochlebców – wystarczy najmniejsze zakłócenie w systemie, aby upadł stary porządek.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz