K U L T U R A

Rozpoczęła się prawdziwa jazzowa uczta

Era Jazzu Eskaubei&Tomek Nowak Quartet - Ck Zamek 08.04.2022  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Uwielbiana i wyczekiwana Era Jazzu rozpoczęła swój trzydniowy festiwal występem Eskaubei z towarzyszeniem Tomek Nowak Quartet. Wiosenna edycja kultowego festiwalu dedykowana jest uchodźcom z Ukrainy oraz niedawno zmarłemu Zbigniewowi Namysłowskiemu.

Festiwalowa Era Jazzu na stałe wpisała się w artystyczny koloryt Poznania. Jest to ważna i piękna impreza, która nie tylko prezentuje znakomitych artystów z całego świata, ale również nieszablonowe projekty specjalne.

Gwiazdorska gala uwielbianej trębaczki i wokalistki Andrei Motis, komedowski projekt argentyńskiego gitarzysty Dani Pereza, koncert laureata Nagrody Ery Jazzu – Dawida Tokłowicza oraz premiera rap-jazzowej formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet tak przedstawia się program tej edycji.

W piątek wieczorem na scenie w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek poznańską publiczność porwał Eskaubei oraz Tomek Nowak Quartet.
To przedsięwzięcie rzeszowskiego muzyka Bartłomieja Skubisza oraz trębacza Tomka Nowaka. Raper Bartłomiej Skubisz “Eskaubei” to artysta który na muzycznej scenie jest od 20 lat, łącząc rap z elementami jazzu. Natomiast Tomek Nowak to uznany trębacz, muzyk studyjny współpracujący z zespołami Nigela Kennedy i Jarosława Śmietany, zespołu Amy Winehouse. Przy pianinie zagrał Kuba Płużek, który gra także w zespole Janusza Muniaka. Jest także współtwórcą sukcesów Michaela “Patches” Stewarta, Zbigniewa Wegehaupta i Grega Osby oraz zespołu Sophia Grand Club. W składzie zespołu nie zabrakło basisty Alana Wykpisza, muzyka High Definition Quartet, Vehemence Quartet i Mateusz Gawęda Trio który występował na scenie m.in. z Dave Liebman, Randy Brecker, Aga Zaryan. Natomiast perkusista Maksymilian Olszewski współtwórca zespołów The Flash i 3Kings, Sophia Grand Club występował oraz nagrywał z Vitoldem Rekiem, Januszem Radkiem, Fours Collective, Gadabit i Stanisław Słowiński Quintet, Vehemence Quartet i Vibe Quartet.
Polski DJ i producent muzyczny Wojciech Długosz (Mr Krime) nieformalnie zasila skład zespołu. Odpowiedzialny w projekcie Eskaubei & Tomek Nowak Quartet za cuty, scratche oraz partie syntezatorów. To pionier polskiego turntablismu, który gramofon traktuje jako instrument.

Tegoroczna edycja Ery Jazzu jest szczególna, ponieważ dedykowana jest Ukrainie. Podczas koncertu wysłuchamy także kompozycję dedykowaną Zbigniewowi Namysłowskiemu.

Dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na pomoc uchodźcom. Proponujemy także rzecz niezwykłą dla Ery Jazzu – wprowadzimy do sprzedaży nasze limitowane wydawnictwa, poszukiwane płyty kompaktowe, myślę, że to jest jedyna okazja, żeby nabyć te wydawnictwa, a cały dochód ze sprzedaży przekażemy organizacji pomagającej Ukraińcom – mówi Dionizy Piątkowski.

Dziś wieczorem kolejny koncert. Na scenie wystąpi argentyński gitarzysta Dani Pereza, oraz laureat nagrody Ery Jazzu – Dawid Tokłowicz.

Dani Perez Trio – Czas Komedy
CK Zamek 9 kwietnia godzina 19:00

Dawid Tokłowicz & Strings – Era Jazzu Prize 2022
CK Zamek 9 kwietnia, godzina 19:00

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz