K U L T U R A

Kolejny dzień Ery Jazzu

Era Jazzu: Dawid Tokłowicz&Strings, Dani Perez Trio - CK Zamek  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Nagrodzony Dawid Tokłowicz oraz komedowski projekt Pereza zabrzmiał podczas drugiego dnia wiosennej edycji Ery Jazzu.

Festiwalowa Era Jazzu na stałe wpisała się w artystyczny koloryt Poznania. Jest to ważna i piękna impreza, która nie tylko prezentuje znakomitych artystów z całego świata, ale również nieszablonowe projekty specjalne.

Festiwal rozpoczął występ zespołu Dawid Tokłowicz & Strings. Poznański saksofonista jest tegorocznym laureatem nagrody Ery Jazzu, zainicjowanej w roku 2015.

Motywem w jego pracy jest nieustanny rozwój, chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności – rekomenduje młodego saksofonistę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu.

Zespół Dawida Tokłowicza powstał w 2020 roku. W ich repertuarze znajdują się autorskie kompozycje poddane ciekawym aranżacjom. Wystąpili w składzie: Dawid Tokłowicz – saksofon, Wiktoria Tokłowicz – skrzypce, Agata Dobryniewska – skrzypce, Anna Zaryczna – altówka, Marcelina Murawska – wiolonczela. Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in utwór “Rosół”, ludową melodię ukraińską oraz utwór poświęcony zmarłemu Zbigniewowi Namysłowskiemu.

Druga część wieczoru to występ Dani Perez Trio – The Komeda Project Live. Na scenie pojawili się Danilo Perez Amboage – gitara, David Mengual- kontrabas, Oriol Roca – perkusja oraz gościnnie Dawid Tokłowicz – saksofon altowy.

Argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez jest jednym z najbardziej wpływowych jazzmanów. Jest utytułowanym profesorem oraz nauczycielem gry na gitarze. To także laureat prestiżowej „Premis Millor Guitarrista” oraz konkursu Festival de Getxo.

W czerwcu 2002 roku w ramach prezentacji na San Sebastian Plaza Festival argentyński gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i pomysł.
Podczas wydarzenia muzyk zaprezentował filmowe kompozycje Krzysztofa Komedy.

To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych – wyjaśniał genezę sesji Dani Perez- to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację”. Nigdy dotąd artysta festiwalu nie zaproponował tak zwartego, repertuarowo spójnego i stylistycznie dobranego zestawu obejmującego – jakby nie było – utwory, mało znanego w Hiszpanii, polskiego, kultowego muzyka. To ważne wydarzenie artystyczne zostało zarejestrowane i wydane na płycie „The Komeda Project Live”.

Dziś ostatni dzień jazzowego święta w Wielkopolsce. Na scenie w Auli UAM wystąpi mieszkająca na co dzień w Barcelonie Andrea Motis – “cudowne dziecko jazzu”.

Andrea Motis – Singing & Swinging
Aula UAM 10 kwietnia, godzina 19:00

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz