Aglomeracja K U L T U R A POZnań

Rozpoczął się Poznański Kongres Kultury

Prezydent Miasta Poznania -  Ryszard Grobelny na otwarciu Poznańskiego Kongresu Kultury  Foto: lepszyPOZNAN.pl/  Piotr Rychter

Od 8 grudnia zeszłego roku działa Sztab Antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury. Zwieńczeniem jego prac jest rozpoczęty dzisiaj Poznański Kongres Kultury.

Przez trzy dni przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, artystów i mieszkańców dyskutować będą przy udziale władz miasta i regionu. Wszystko ma na celu poprawienie kultury w aglomeracji.

Jak mówią organizatorzy “w oparciu o obywatelskie zaangażowanie, badania oraz doświadczenia innych, chcemy wypracować nowe rozwiązania, które będą dotyczyły całego obszaru kultury. Chcemy zrobić to wspólnie”. Ponad 200 spotkań grup roboczych zaowocowało Poznańskim Kongresem Kultury – wydarzeniem, które niczego nie kończy, wydarzeniem które niczego nie zamyka.

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Kongresie  Narodowy Instytut Audiowizualny na żywo będzie transmitować konferencję na stronach:   www.nina.gov.pl, www.culturecongress.eu

Prezydent Miasta Poznania -  Ryszard Grobelny na otwarciu Poznańskiego Kongresu Kultury Foto: lepszyPOZNAN.pl/  Piotr RychterPrezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny powiedział podczas otwarcia “Chciałbym Państwa przestrzec na początku tego kongresu, otworzyłem wczoraj Iksa i przeczytałem tam pierwsze zdanie – kultura nie jest dla wszystkich. Mój głos jest także w imieniu tych którzy nie znają i nie rozumieją języka kultury, może rzadko z niej korzystają, ale ta kultura musi być także dla nich. Sam często nie rozumiem dzieła kulturalnego, ale czy to oznacza że nie mogę być uczestnikiem kultury? Kultura w swojej naturze chce być elitarna, ale powinna być tez masową. Kulturą dla każdego.

Następnie głos zabrał Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego: “Jestem pod wielkim wrażaniem efektow pracy Sztabu Antykryzysowego. Miałem okazję spotykać się z przedstawicielami sztabu i postanowiłem czasowo wstrzymać pracę nad kierunkiem rozwoju kultury w wojewodztwie. Liczę na to, że ten kongres przyniesie odpowiedź na pytanie w którym kierunku powinniśmy ją rozwijać. Poznań jest stolicą kultury, to tutaj znajdują się najmocniejsze instytucje kultury finansowane z budżetu województwa.
Od początku mojej smorządowej pracy towrzyszyły mi dylematy – czy wzrost wydatków oznacza wzrost jakości oferty kulturalnej? W jaki sposób my, jako smorządowcy możemy oceniać jakość dotowanej kultury?”

Jakimi językami mówimy o kulturze?

Profesor Jerzy Hausner, który jako wybitny ekonomista spojrzał na kulturę ze swojego punktu widzenia stwierdził, że nie można myśleć o kulturze przez pryzmat pieniędzy. Nie wszystko jest na sprzedaż, nie wszystko można spieniężyć. Kultura to nie pieniądz, ale jest od niego cenniejsza.

Izabella Cywińska, która pełniła rolę dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie przez pryzmat swoich doświadczeń podsumowała ten panel w następujący sposób: Przy wysokości subwencji otrzymywanych z miasta nie da się robić sztuki wyższej, trzeba robić komedyjki, repliki telewizyjnych seriali, bo inaczej ludzie nie przyjdą do teatru.

Dlaczego tak się dzieje? Brakuje wychowania w kulturze. Kiedyś nosiło się Joyce’a czy Norwida. Teraz jest to nie do pomyślenia. Snobizmem dzisiejszych czasów jest głupiość odbiorcy. Przepraszam za wyrażenie, ale nie da się oglądać tego szajsu, który produkujemy.Trzeba wychowywać odbiorcę – edukacja, edukacja i jezcze raz edukacja.

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz