K U L T U R A

Różowy desant na Św. Marcinie

INTERRUPTING THE CITY  Foto: PAB / facebook

Plan jest następujący: z Belgii do Poznania jadą na stopa, w trzy osoby. Potem ubierają się w różowe stroje zadaniowe, a z plecaków wyciągają swoją sztukę. Po drodze wydarzyć się może wiele rzeczy, które także zobaczyć będzie można na wystawie Polish Art Benelux w Różowym Pasażu na Św. Marcinie.

Pink PalmPolish Art Benelux to grupa młodych twórców mieszkających w krajach Beneluxu, których łączy sztuka i polskie korzenie.

Przyjeżdżamy na miejsce i rozstawiamy nasze dzieła, które mamy w plecakach: obrazy, obiekty, pen drive z filmami itd. I jest performance i jest wystawa. Na poczęstunek kanapki z serem. Do picia sok bo jest post – czytamy w zaproszeniu.

Artyści promują polską tożsamość na emigracji i budują poczucie wspólnotowości wśród rodaków zagranicą. Siebie samych przedstawiają jako nowe pokolenie artystów na emigracji, pokazując własny wkład w europejską kulturę. Grupa mierzy się ze stereotypowym wizerunkiem polskiej emigracji, budując portret nowoczesnego Polaka. Misją PAB jest również dzielenie się doświadczeniami z rodakami.

Artyści przywiozą prace powstałe za granicą z powrotem do kraju, wykonując tym samym działanie odwrotne do artystycznej emigracji w tradycyjnym znaczeniu. Trasa grupy przebiega od Pinkhouse w Antwerpii do Pasażu Różowego w Poznaniu, róż to także przecież kolor przewodni w ich pracach.

Polish Art Benelux Presents – Aleksandra Majzel, Beati Jolanda Niesyta, Dawid Wojtalewicz

Galeria FWD, Św. Marcin 47,Pasaż Różowy, lokal 24, 23.03 – 28.04.2016. Wernisaż: 23 marca, godz.18:00.

Różowa trasa PAB

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz