Komorniki

Retro Show w Szreniawie

Lokomobil  Foto: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Podczas plenerowej imprezy Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie będziemy mili okazję uczestniczyć między innymi w pokazach, kupić warzywa i owoce na kiermaszu, czy posilić się potrawami z typowo jesiennych produktów. Wszystko to już w niedzielę (16.09).

Będzie to już trzynasta edycja imprezy Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show. Niemal wszystkie atrakcje prezentowane będą na polu muzealnym, gdzie z cyklu dorocznych prac rolniczych przedstawiona zostanie orka zaprzęgiem wolim pod oziminy. Na odpowiednio przygotowanej roli siewca zaprezentuje najstarszy sposób siewu z płachty, tzw. łoktuszy.

Najmłodsi goście będą mogły pobawić się miniaturami maszyn rolniczych lub uczestniczyć w warsztatach wikliniarskich.

W programie imprezy Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show przewidujemy pokazy związane z zagospodarowaniem i konserwowaniem płodów rolnych – zapowiadają organizatorzy – będzie więc pasteryzacja kompotów oraz kiszenie ogórków i kapusty czy prezentacja tradycyjnej metody jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek.

W tym roku imprezie będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych. Wezmą w nim udział m. in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.

Interesująco zapowiada się Retro Show, czyli pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic.

Po raz kolejny będziemy mogli podziwiać lokomobilę Hipolina produkcji Zakładów H. Cegielskiego z Poznania z 1919 roku – dodają organizatorzy – prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już paradą traktorów.

Tradycyjnie panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i Szreniawy przygotują potrawy z typowo jesiennych produktów. Będą zatem m.in. jabłka w cieście, szare kluski z kapustą. W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem.

Impreza Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show odbędzie się w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie w niedzielę 16 września od 10:00 do 17:00. Przez cały weekend (15-16.09) odbywać się będzie dodatkowo Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny.

Użyte w artykule zdjęcia: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz