Aglomeracja

Recepta wystawiona przez… muzeum

Recepta  Foto: infowire

Receptę zazwyczaj otrzymujemy od lekarza. Tym jednak razem wystawiło ją Muzeum na Lednicy. Warto ją zrealizować. Dla dobra naszego zdrowia psychicznego.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzimy 10 października, a tegoroczne zalecenia skupiają się na zachęcaniu do kontaktu z naturą i codziennego dbania o higienę psychiczną. Każdego roku specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym podpowiadają jak możemy zadbać o nasz dobrostan.

W tym roku powinniśmy skupić się na kontakcie z naturalnym otoczeniem, co pozwala nam spojrzeć zarówno na nasze zasoby, jak i deficyty w tej dziedzinie.

W niektórych miejscach, jak na przykład w Belgii, muzea i lekarze współpracują, aby wspierać osoby cierpiące na depresję, przepisując im wizyty w muzeach jako formę terapii – informuje Mariola Olejniczak z Muzeum Pierwszych Piastów – zainspirowani tą ideą postanowiliśmy zorganizować akcję Muzeum na receptę.

W tym jednak przypadku nie musimy odwiedzać terapeutów czy lekarzy, aby otrzymać tą wyjątkową receptę. Możemy sami wybrać to, co nam pomoże. Mogą to być tysiącletnie eksponaty, wystawa malarska czy historyczna przestrzeń Ostrowa Lednickiego.

Ta nietypowa recepta czeka na nas między innymi w Bibliotece Pedagogicznej w Gnieźnie, Centrum Kultury EsTeDe oraz w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie. Najłatwiej jednak można ją pobrać ze strony internetowej (link do recepty poniżej)

Wierzymy, że ważne jest skupienie się na zwalczaniu przyczyn, a nie skutków różnych dolegliwości, dlatego zamiast tradycyjnej recepty medycznej, proponujemy receptę społeczną, która zachęca do odwiedzenia muzeum dodaje Mariola Olejniczak.

Współczesne muzea to nie tylko miejsce przechowywania i eksponowania zabytków, ale także przestrzeń, która zapewnia dobre samopoczucie, zwłaszcza dzięki działalności edukacyjnej.

Nasza akcja ma na celu zachęcenie osób, które być może borykają się z izolacją i samotnością do wyjścia z domu i odwiedzenia miejsca, w którym mogą oderwać się od codziennej rutyny – podkreśla Mariola Olejniczak.

Receptę można pobrać klikając tutaj. Wystarczy ją wydrukować i pojawić się w Muzeum.

Każda osoba, która przedstawi tę receptę, będzie miała bezpłatny wstęp. Zrealizować ją można we wtorek 10 października.
Recepta wystawiona przez... muzeum Foto: Muzeum Pierwszych Piastów / J. Kordus
Użyte w artykule zdjęcia: infowire

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz