Aglomeracja

Ogólnopolski Test Dysleksji

nauka online laptop uczeń  Foto: Annie Spratt

Dysleksja dotyka coraz więcej uczniów. Jak sprawdzić, czy nasze dziecko ją ma? Może pomóc specjalnie opracowany test.

Pierwszymi oznakami dysleksji są m. in. problem z czytaniem ze zrozumieniem albo nauka zasad pisowni. Okazją do sprawdzenia, czy nasze dziecko może mieć dysleksję jest udział w Ogólnopolskim Teście Dysleksji, który odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Test będzie bezpłatnie dostępny od 5 do 10 października. Wystarczy zainstalować aplikację lub zarejestrować się przez przeglądarkę.

Wielu uczniów zbyt późno dowiaduje się, że mogą mieć dysleksję – mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji – z tego powodu osiągają między innymi gorsze rezultaty na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ podlegają ocenie na zasadach jednakowych z ogółem uczniów

Zapobiec takim sytuacjom może pomóc właśnie Ogólnopolski Test Dysleksji. Jego wykonanie zajmuje około 10-15 minut, a uczestnik od razu zobaczy swój rezultat. Będzie nim przedstawione w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję opatrzone komentarzem wskazującym na trudności oraz sugerującym dalsze kroki.

Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastępuje wizyty w poradni, ale może być sygnałem do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami – podkreślają pomysłodawcy testu.

Dodają, że dysleksji nie należy się obawiać ani wstydzić. U wielu znanych osób zdiagnozowano to zaburzenie i wyraźnie widać, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery. Dyslektykiem byli m. in. Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Henry Ford, Walt Disney czy Steven Spielberg.

Test Dysleksji jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż). W przypadku, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, zalecamy, aby test był rozwiązywany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

By przejść do testu kliknij tutaj. Ogólnopolski Test Dysleksji, dostępny od 5 do 10 października.

To bezpłatne wydarzenie organizowane jest z inicjatywy serwisu edukacyjnego Zday, pod patronatem Fundacji Języka Polskiego, fundacji Kopalnia Pomysłów oraz fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej.

Użyte w artykule zdjęcia: Annie Spratt

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz