Aglomeracja

PUT Lab – Pierwszy w Polsce studencki Makerspace

Makerspace z definicji to miejsce, w którym swoje drogi łączą nowoczesne technologie i rozwój. Brzmi niczym przestrzeń szyta na miarę potrzeb dzisiejszych studentów. Obecnie w Polsce istnieje jedna tego typu uczelniana strefa przeznaczona dla użytku młodych adeptów sztuk technicznych, w dodatku zaprojektowana i stworzona przez studentów – PUT Lab, którym pochwalić może się Politechnika Poznańska.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów zrzeszonych w kołach naukowych, Rada Kół Politechniki Poznańskiej w porozumieniu z władzami Uczelni w 2015 rozpoczęła prace nad wyjątkowym miejscem. Niepozorne, 22-metrowe pomieszczenie w piwnicy jednego z wydziałów już wkrótce miało stać się manufakturą projektów kreatywnych studentów. Aktualnie przestrzeń jest w fazie wakacyjnych remontów, po których zakończeniu pracownia będzie mierzyć łącznie 65 metrów kwadratowych.

Od oficjalnego otwarcia PUT Labu minęło zaledwie kilka miesięcy. W tym krótkim czasie w czterech ścianach studenckiego warsztatu udało się zrealizować prawie dwadzieścia projektów. Kształtów nabierały tam między innymi takie przedsięwzięcia jak Hexapod – sześcionożny robot, Quadhover – połączenie quadcoptera i poduszkowca, czy Moth, czyli pojazd wydrukowany w technologii 3D z myślą o zawodach Akkuschrauberrennen 2016 w Niemczech.

Politechniczny makerspace miał okazję rywalizować z innymi inicjatywami studentów z różnych uczelni z całej Polski. Odbywający się co roku konkurs „Studencki Projekt Roku”, organizowany przez Grupę PZU, przyciąga uwagę setek organizacji i kół naukowych z całego kraju. W tym roku zainteresował też Radę Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej. PUT Lab walczył w kategorii „Kariera i rozwój osobisty” z 23 innymi świetnymi projektami. Rywalizacja była zacięta do ostatniej minuty. Jednak to właśnie studencki warsztat zdobył największe uznanie i poparcie głosujących. Pierwsze miejsce zapewniło dodatkowe środki, które zostaną przeznaczone na zakup dodatkowych narzędzi, pozwalających na realizację coraz to bardziej skomplikowanych projektów studenckich.

Fakty mówią same za siebie – studenckie warsztaty pracy kreatywnej, takie jak PUT Lab, są warte uwagi i przede wszystkim są potrzebne! Wygrana w konkursie mówi jasno, że zauważają to i doceniają nie tylko studenci Politechniki z Poznania.

Uczelniany makerspace oblegany jest przez studentów niemal codziennie, członkowie kół naukowych Politechniki Poznańskiej dzielą się tam swoim know-how i wymieniają doświadczeniem, a także uczą się współpracować. Od pomysłów przechodzą do czynów. Nic więc dziwnego, że uczelniane władze zdecydowały się przeznaczyć kolejne pomieszczenie na studencki warsztat. Jest to kolejny krok w stronę rozwoju działalności studenckiej. Politechnika Poznańska, dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu studentów, wytycza nowy kierunek dla pozostałych uczelni technicznych w kraju. Nowocześni studenci nie chcą już tylko siedzieć na nudnych wykładach, z których najczęściej niewiele wynoszą. Chcą planować, projektować i tworzyć, a dzięki miejscom takim jak PUT Lab jest to możliwe na szeroką skalę.

Rada Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej, a także Rektor i Władze Uczelni są pewni, że środowisko naukowe w całej Polsce jeszcze nie raz usłyszy o sukcesach studentów „made in PUT Lab”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz