POZnań

Psy gryzą poznaniaków!

Wychudzony pies kejter  Foto: sxc / John Gardiner

Niedawno pisaliśmy o przypadku pogryzienia kilku osób przez luzem biegającego psa. Wtedy cztery osoby zostały przewiezione do szpitala a pies nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie. Do podobnej sytuacji doszło kilka dni temu na Wildzie. Tym razem nieroztropny właściciel zwierzęcia został ukarany grzywną w łącznej wysokości 600 zł.

Do zdarzenia doszło w rejonie ul. Leszczyńskiej. Spacerującego na smyczy psa zaatakował inny pies, który także był na spacerze ze swoim opiekunem, jednak biegał sobie luzem. Mężczyzna chcąc obronić swojego pupila ściągnął smycz za siebie sądząc, że jego właściciel uspokoi go. Niestety nie zdążył.

Agresywny, średniej wielkości mieszaniec, ugryzł mężczyznę w nogę. Po całym zdarzeniu poszkodowany mężczyzna zażądał od drugiego okazania zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Kiedy ten odmówił sprawę zgłosił do Straży Miejskiej i udał się do lekarza.

Strażnicy referatu Wilda kilkakrotnie próbowali nawiązać kontakt z właścicielem agresywnego psa a ten skutecznie unikał ich. Po kilku nieudanych próbach kontaktu ze sprawcą wykroczenia oraz braku reakcji na wezwanie do siedziby referatu Wilda, funkcjonariusze zgłosili sprawę do Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej.

Wreszcie gdy udało się z nim porozmawiać okazało się, że powodem wszystkich uników był brak aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Ten pies nie był poddany obowiązkowemu szczepieniu od 2013 roku. Natychmiast nakazano właścicielowi przewiezienie psa do lecznicy weterynaryjnej celem wykonania niezbędnych badań oraz dostarczenie do siedziby straży miejskiej aktualnego zaświadczenia lekarskiego.

Po zakończonych czynnościach służbowych i zebraniu niezbędnych informacji, poinformowano pogryzionego mężczyznę o stanie zdrowie zwierzęcia.

Na właściciela agresywnego czworonoga nałożono mandat karny w wysokości 500 zł za zaniechanie obowiązku wynikającego z art. 85 Ustawy o zdrowiu zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, a także mandat karny w wysokości 100 zł za nie zachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

duży pies

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz