POZnań

Przewodnik po miejskich kąpieliskach

Malta - kąpielisko  Foto: T. Dworek

Cztery miejskie kąpieliska: Krzyżowniki, Malta, Rusałka i Strzeszynek są już gotowe na sezon kąpielowy 2017, który zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Poznania rozpocznie się w miniony czwartek.

Co roku wszystkie kąpieliska przechodzą przed sezonem letnim odświeżenie. Teren został gruntownie wysprzątany, trawa skoszona, postawiono toalety przenośne i dodatkowe kosze, uzupełniono piasek w miejscach, gdzie było to konieczne.

Kąpieliska będą funkcjonowały od 15 czerwca do 31 sierpnia. W tym okresie, od godziny 10:00 do godziny 18:00, kąpieliska strzeżone będą jednocześnie przez 2 ratowników – jednego od strony lądu, a drugiego od strony wody. Służba wyposażona jest w niezbędny sprzęt ratowniczy, tj. łodzie, koła ratunkowe i inny sprzęt medyczny. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Natomiast w trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane. W ostatnich latach taka sytuacja na szczęście nie wystąpiła.

Wypoczywający nad wodą zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących na kąpieliskach regulaminów. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 7 bez opieki. Na terenie kąpielisk spożywanie alkoholu i grillowanie jest zabronione, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji apelują do wypoczywających nad wodą o nie wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu.

W upalne dni wypoczywający nad jeziorami mogą korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu sportowego i wodnego, boiska sportowe, place zabaw i siłownie zewnętrzne.

Kąpielisko Strzeszynek na jeziorze Strzeszyńskim

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości prawie 50 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. Jest to najbardziej „kulturalne” kąpielisko. W pobliżu znajduje bowiem galeria sztuki, mająca w stałej ofercie kilkaset prac, a także odbywają się koncerty, w tym trwający właśnie Enter Enea Festival, którego główną gwiazdą jest Leszek Możdżer. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do siatkówki, siatkówki plażowej, koszykówki oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W ubiegłym roku nad jeziorem udało się wyremontować ścieżki piesze i rowerowe. W planach jest też budowa nowego placu zabaw, nowego pomostu oraz modernizacja istniejącego molo. Te prace prowadzone będą przez Wydział Transportu i Zieleni w ramach „Plażojady” – zwycięskiego projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kąpielisko Krzyżowniki na jeziorze Kierskim

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 75 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. W tym roku nawieziono dodatkowy piasek na plażę. Przez cały sezon kąpielowy na Krzyżownikach będzie funkcjonowała wypożyczalnia sprzętu wodnego, a nieopodal będzie stał foodtruck z lodami, napojami i przekąskami. Ponadto w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 przy kąpielisku Krzyżowniki powstanie nowy pomost, a ze środków miejskich zmodernizowany zostanie znajdujący się tam pawilon wraz z otoczeniem, ale nie nastąpi to przed nadchodzącym sezonem kąpielowym.

Kąpielisko Rusałka na jeziorze Rusałka

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości prawie 100 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. Do dyspozycji odwiedzających są pomost-molo, siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w boccia, stacja naprawy rowerów, ziemny tor rowerowy i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych, w tym z położonego tuż przy plaży baru.

Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 100 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. W tym roku na kąpielisku zaszły duże zmiany. Przede wszystkim, korzystając z osuszania akwenu, wyburzono niebezpieczne betonowe schody prowadzące do wody, które zastąpiono piaskiem. Do końca czerwca powstaną strefa do street workoutu i boiska do sportów plażowych – beach soccera i siatkówki plażowej. W pobliżu kąpieliska funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych, nieopodal znajduje się także plac zabaw.

Użyte w artykule zdjęcia: strzeszynek.pl/Restauracja Oaza, , POSiR, T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz