Aglomeracja

Przestawiamy się na czas letni

czas zegarek biznes  Foto: sxc

czas zegarek biznes Foto: sxcPrzypominamy, że w ten weekend będziemy spać godzinę krócej, bo w nocy z soboty na niedzielę z czasu zimowego przechodzimy na czas letni. Nasze zegarki powinniśmy przestawić z godziny 2:00 w nocy na 3:00, jednak mało kto tak robi. Niektórzy zrobią to już w sobotni wieczór, inni w niedzielny poranek.

Czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla danego okresu roku, zazwyczaj różniący się o godzinę od standardowego czasu geograficznego. Po co zmieniamy czas na letni i zimowy? Ma to spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu. Czas aktywności człowieka zatem jest teoretycznie lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Prawdziwy poznaniak to człowiek o bardzo ustabilizowanym trybie. Przynajmniej taki jest jeden ze stereotypów. Jeśli jest on prawdziwy, to zmiana czasu wpływa niekorzystnie na mieszkańców naszego fyrtla. Ludzie, którzy prowadzą takie tryb życia potrzebują nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

Takie zmiany czasu stosuje się na całym świecie w około 70 krajach. W Europie robią to wszystkie kraje z wyjątkiem Islandii. Coraz częściej jednak słyszy się opinie, że cała ta zmiana czasu przynosi więcej szkody niż pożytku.

zegarek Foto: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz