POZnań

Przeprowadzka czworonogów do nowego schroniska

Schronisko przy ul. Kobylepole  Foto: materiały prasowe / UMP

200 kotów i ponad 100 psów, mieszkańców schroniska przy ul. Bukowskiej już w przyszłym tygodniu przeniesie się do nowego lokum przy ul. Kobylepole. Tam w komfortowych warunkach zwierzęta będą mogły czekać na adopcję.

Przeprowadzka do nowego obiektu jest wielkim wyzwaniem organizacyjnym. Już od dłuższego czasu pracujemy nad przyzwyczajeniem zwierząt do transportu. To trudny i wymagający proces. Zaangażowani w akcję są wszyscy pracownicy schroniska i wolontariusze.  Przenoszone będą nie tylko koty i psy, ale także wyposażenie, w tym wyposażenie szpitala – zaznacza Katarzyna Frąckowiak ze Schroniska dla zwierząt w Poznaniu.

W związku z przenosinami do nowego obiektu od 16 lipca chwilowo zawieszone zostają adopcje zwierząt. Jednak jak zapewnia schronisko, rozpoczęte już spotkania adopcyjne zakończą się.

Obecnie przeprowadzka idzie zgodnie z planem. Kiedy tylko dobiegnie końca, wznowimy procesy adopcyjne. Będzie to prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia. O dokładnym terminie będziemy informować na naszej stronie internetowej – dodaje Katarzyna Frąckowiak. – Mimo chwilowego wstrzymania adopcji nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby zainteresowane wzięciem psów i kotów ze schroniska przesyłały do nas wypełnione ankiety. Liczymy na wyrozumiałość, będziemy je weryfikować już po przeprowadzce do nowej siedziby przy ul. Kobylepole 51.

Od piątku czasowo wstrzymano także przyjmowanie darów. Każdy kto chciałby przekazać np. pokarm czy zabawki, może to zrobić, dostarczając je od początku sierpnia do nowego schroniska.

Nowy obiekt może być tymczasowym domem dla blisko 300 psów i prawie 300 kotów. Składa się z budynku biurowo-administracyjnego, w którym przeprowadzane będą adopcje i przyjmowane zwierzęta, z zapleczem socjalnym dla pracowników i wolontariuszy oraz z nowoczesną i dobrze wyposażoną przychodnią weterynaryjną, obsługującą przyległą część szpitalną, osobną dla psów, osobną dla kotów.

Schronisko jest zaopatrzone w dwa pawilony dla psów, jeden dla zwierząt zdrowych, które mają być adoptowane, oraz osobny – pełniący funkcję kwarantanny dla zwierząt chorych lub potencjalnie chorych. Dla zdrowych kotów przeznaczonych do adopcji, przewidziano cały pawilon z osiemnastoma słonecznymi pomieszczeniami, które zastąpią kilkunastometrową, zdecydowanie za ciasną jak na obecne potrzeby kociarnię, funkcjonującą obecnie w obiekcie przy ul. Bukowskiej. 

Zyskają również chore koty – zamiast obecnie wykorzystywanych tymczasowych, ciasnych baraków zaprojektowano dla nich obszerny szpital, który dzięki wydzieleniu siedmiu wyizolowanych pomieszczeń ułatwi zwalczanie chorób zakaźnych, które w warunkach schroniskowych powodują dużą śmiertelność tych zwierząt. Szpital jest bezpośrednio połączony z przychodnią weterynaryjną. 

Wszystkie zwierzęta będą miały zagwarantowany ciągły dostęp do suchych i ogrzewanych pomieszczeń. Przyjęte rozwiązania projektowe pozwolą oddzielić od siebie “drogi czyste” i “drogi brudne” – dzięki temu chore zwierzęta nie będą miały kontaktu ze zdrowymi. To pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Zaplanowano także przestrzeń umożliwiającą komfortowe warunki edukacji dzieci i młodzieży w sali wyposażonej w niezbędne media. 

Przed schroniskiem znajduje się wygodny parking i plac manewrowy. Wszystkie wody opadowe z części utwardzonych będą gromadzone w zbiorniku retencyjno-rozsączającym, w którym wydzielono część umożliwiającą kąpiele czworonogów pod nadzorem opiekunów. 

Pomiędzy budynkami zaplanowano obszerne wybiegi dla psów. W nowym miejscu mają one bezpośredni dostęp do spokojnych, zadrzewionych terenów spacerowych, co umożliwi skuteczną socjalizację. Obecnie schronisko przyjmuje również bezdomne zwierzęta domowe z terenu Lubonia, a duże powierzchnie otwierają drogę do współpracy z innymi gminami. 

Obszerne tereny w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu to również atrakcyjna oferta dla prywatnych inwestorów- komercyjnych partnerów, zainteresowanych uruchomieniem usług dla właścicieli zwierząt. W ten sposób schronisko może stać się częścią większego zespołu usług, który będzie przyciągał nie tylko osoby zainteresowane adopcją zwierząt czy wspieraniem psów i kotów, ale również właścicieli czworonogów, którzy będą chcieli skorzystać np. z nowoczesnych wybiegów dla psów, psiego fryzjera czy samoobsługowej myjni dla tych zwierząt.

Do tej pory poznańskie czworonogi miały do swojej dyspozycji schronisko przy ul. Bukowskiej.  Istnieje ono od 1964 r., było pierwszym zbudowanym od podstaw schroniskiem dla zwierząt w Polsce. To obiekt o powierzchni 1 ha. Składają się na niego: 95 kojców adopcyjnych i 2 części przeznaczone do odbywania kwarantanny dla psów, 5 tymczasowych kontenerów dla kotów, budynek administracyjny ze szpitalikiem dla zwierząt, pomieszczenie dla wolontariuszy oraz wybieg dla psów.  W ubiegłym roku schronisko zapewniło opiekę ponad 400 psom (w roku 2019 – ponad 650) i blisko 430 kotom; przeprowadzono około 200 adopcji psów i 300 kotów. 

Stary obiekt nie jest jednak dostosowany do obecnych standardów, brakuje w nim np. miejsca na rosnącą liczbę kotów. Codziennie przyjeżdżają tam nowe zwierzęta, inne są adoptowane lub odbierane przez swoich właścicieli.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz