Sport

Przełajowe rekordowe biegnie nad Rusałką

City Trail nad Rusałką  Foto: materiały prasowe

W najbliższą sobotę nad Rusałką odbędzie się pierwszy z sześciu biegów dziesiątej edycji CITY TRAIL. Wydarzenie ma charakter treningowy – tzn. wielu biegaczy traktuje te starty, jako przygotowania pod inne – dłuższe biegi. Z drugiej strony w zawodach nie ma limitu czasu, więc chętnie startują w nich początkujący biegacze, dla których pokonanie 5 km to często duże wyzwanie.

Pierwsze zawody – wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych – odbyły się 9 stycznia 2010 roku. Piotr Książkiewicz i Piotr Bętkowski – czyli pomysłodawcy imprezy byli wtedy studentami trzeciego roku poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Ku ich zaskoczeniu, w biegu, który miał być kameralny, wzięło udział ponad 300 osób.

Spodziewaliśmy się, że w zawodach pobiegną głównie znajomi i że będzie to kilkadziesiąt osób. Planowaliśmy nawet zrobić ręczny pomiar czasu – mierząc go stoperami. Po otwarciu zapisów okazało się, że zainteresowanie jest na tyle duże, że trzeba zorganizować elektroniczny pomiar i generalnie przygotować się lepiej niż początkowo mieliśmy zamiar. Tak właśnie się zaczęło. Dzisiaj mamy za sobą blisko 350 zorganizowanych biegów na 5 km w formule Grand Prix w kilkunastu polskich miastach i współprace z potężnymi markami, takie jak Nationale-Nederlanden, czy Salomon. Jesteśmy przykładem na to, że cierpliwość, zaangażowanie i praca z pasją to sposób na sukces – podkreśla Piotr Książkiewicz.

Biegi nad poznańską Rusałką są największymi przełajowymi zawodami, jakie odbyły się w historii naszego kraju – w poprzednich sezonach w biegach brało udział regularnie ponad 1000 osób, a rekord frekwencji wynosi 1234 osoby.

Wynik ten raczej nie zostanie poprawiony w edycji, która rusza w sobotę, ponieważ wprowadzony został limit miejsc – 1000 opłaconych karnetów na cały cykl i po 250 opłaconych pojedynczych startów (na każdy bieg oddzielnie).

Warto dodać, że każdemu z sześciu biegów będą towarzyszyć zawody dla dzieci i młodzieży – na dystansach od 300 m do 2 km. Wszyscy uczestnicy sobotniego biegu będą mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji.

Podstawowy pakiet sześciu imprez w jednym mieście to koszt 80 zł. Dodatkowym elementem karnetu będzie zimowa czapka do biegania. Jest też opcja dopłacenia 10 zł i skorzystania z pakietu PREMIUM, który zawiera stały chip do pomiaru czasu, dzięki czemu wystarczy pojawić się w biurze zawodów tylko raz w ciągu edycji. Można zapisać się także na pojedyncze biegi – start w jednym biegu to koszt 20 zł w przypadku płatności elektronicznej i 30 zł w biurze zawodów w dniu imprezy. Opłaty startowe w CITY TRAIL Junior to 5 zł w przypadku zapisów na pojedyncze biegi oraz 20 zł jeśli opłata jest uiszczana z góry za cały cykl.

Zapisy do sobotniej imprezy trwają do końca dnia we wtorek, 25 września, ale rejestracja będzie możliwa także w dniu zawodów.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz