Na widelcu

Przekroczył granice etyki pijąc wino w Poznaniu

MineWine Malta Festival 2012  Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Pod koniec maja odbył się w Poznaniu dwudniowy festiwal wina. Imprezę, która odbywała się w Galerii Malta, prowadził Kamil Dąbrowa. Prywatnie jest on miłośnikiem tego szlachetnego trunku, ale jest również dyrektorem Programu I Polskiego Radia. Cała sytuacja nie spodobała się Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

MineWine Malta Festival 2012 Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Zapowiadając tą imprezę (czytaj tutaj) nie spodziewaliśmy się, że może ona wywołać kontrowersje. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zwróciło się jednak do Rady Etyki Mediów o zajęcie stanowiska w sprawie Kamila Dąbrowy, który dla prywatnej firmy handlującej alkoholem prowadził festiwal wina. W ulotkach reklamujących imprezę organizowaną przez Mine Wine Dąbrowa został bowiem przedstawiony jako dyrektor i redaktor naczelny Programu I Polskiego Radia.

Sam zainteresowany nie widział konfliktu interesów w tym, że jako szef publicznej rozgłośni reklamował imprezę prywatnej firmy. Nie widział również niczego złego w tym, że patronat medialny ma nad nią konkurencyjne Radio PIN.

Zdaniem Rady Etyki Mediów dyr. Kamil Dąbrowa przekroczył granice etyki zawodowej – czytamy w komunikacie. Zdaniem Rady Etyki Mediów postąpił on wbrew zasadom obowiązującym w Polskim Radiu, które zostały sprecyzowane w trzech uchwałach zarządu Polskiego Radia z 9 września 2004 r., 31 maja 2005 i 18 lipca 2007.

Zgodnie z tymi przepisami dziennikarzom nie wolno uczestniczyć w reklamie, ani też współpracować z prywatnymi radiostacjami, które z natury rzeczy są konkurencją dla radia publicznego.

MineWine Malta Festival 2012 Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • a wino i piwo to alkohol? to troche tak, jak u rzeźnika jest napisane mieso i drob 🙂