Czerwonak

Projekt “Czerwonak 600”

W tym roku przypada sześćsetna rocznica wzmiankowania miejscowości Czerwonak w kronikach. Zamierzamy uczcić ten fakt wielowątkowym projektem historyczno-artystycznym „Czerwonak 600” realizowanym przez cały rok 2011.

Chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić na spotkanie inaugurujące projekt, które odbędzie się w sali Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół” w Czerwonaku dnia 10 marca o godzinie 19:00. Na spotkaniu zdradzimy wszystkie szczegóły projektu, a doktor Marek Rezler w sposób lekki i zabawny przypomni parę najciekawszych faktów z historii Czerwonaka.

Projekt zakłada szeroki udział mieszkańców gminy we wszystkich działaniach zarówno, artystycznych, historycznych, jak i badawczych. Najważniejszą jego częścią będzie wystawa. Poprzedzi ją kilkumiesięczne zbieranie materiałów, które posłużą zarówno wystawie, jak i przyczynią się być może do powstania publikacji książkowej, której podjął się znany historyk, popularyzator wiedzy o dziejach Wielkopolski, Marek Rezler.

Aby zebrać jak najwięcej materiałów chcemy powołać zespół składający się z osób zainteresowanych historią, mających żyłkę detektywistyczną oraz pasję. Chcielibyśmy, aby w tym gronie znalazły się osoby od pokoleń związane z Czerwonakiem oraz nowi mieszkańcy gminy. Ludzie młodzi: licealiści, studenci, dla których byłby to pierwszy kontakt z badaniem źródeł historycznych, jak i doświadczeni profesjonaliści. Amatorzy, zbieracze pamiątek, nauczyciele, członkowie stowarzyszeń, harcerze i wszyscy, którym nie obojętna jest przeszłość i teraźniejszość naszej małej ojczyzny. Zadaniem zespołu byłoby zebranie dokumentów, fotografii, pamiątek, przeprowadzenie wywiadów z rodzinami zamieszkującymi Czerwonak od pokoleń. Przyjrzenie się historii instytucji, organizacji, zakładów pracy kluczowych dla Czerwonaka. Interesujące mogą być próby wyjaśnienia czy na naszym terenie występuje nadal czerwiec polski, owad od nazwy, którego pochodzi najprawdopodobniej nazwa naszej miejscowości. Dlatego do współpracy zapraszam także miłośników wędrówek i przyrody.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o odzew. Bez Państwa zaangażowania pomysł się nie uda, a wystawa będzie poprawną, nudną i suchą opowieścią o sprawach, które dzisiaj obchodzą niewielu. Jesteśmy przekonani, że jeśli w projekt „Czerwonak 600” zaangażuje się grono zapaleńców to efekty pracy przyniosą wszystkim pożytek, a poniesiony wysiłek będzie dla wszystkich przygodą i satysfakcjonującym doświadczeniem. Zapraszamy także do współpracy osoby, które pamiętają historię Czerwonaka, posiadają wspomnienia, pamiątki, zdjęcia. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby podzielili się Państwo z nami swoją wiedzą, bez której nie uda nam się dojść do wyznaczonego celu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz