POZnań

Prof. Jan Fibak uhonorowany tablicą pamiątkową

Wojciech Fibak przy pamiątkowej tablicy honorującej jego ojca  Foto: materiały prasowe / UMP

Podczas uroczystości w głównym holu szpitala im. F. Raszei została odsłonięta tablica poświęcona profesorowi Janowi Fibakowi. To był znakomity traumatolog, który przez ponad 30 lat pełnił funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego w tej placówce. Dyrektorka szpitala, Elżbieta Wrzesińska-Żak, podkreśliła podczas ceremonii, że tablica odsłonięta została w symbolicznym dniu – gdyby prof. Fibak żył, właśnie tego dnia skończyłby 100 lat. Wiele osób zebrało się, aby uczcić pamięć tego wybitnego lekarza.

Jan Fibak był nie tylko wybitnym chirurgiem i traumatologiem, ale również nauczycielem akademickim. Kształcił studentów na Uniwersytecie Medycznym i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Jego wiedza teoretyczna była oparta na latach praktyki, ponieważ przez prawie 30 lat był ordynatorem oddziału chirurgicznego w szpitalu im. F. Raszei. W tym czasie przywrócił sprawność tysiącom pacjentów i przekazał swoją wiedzę ponad stu przyszłym chirurgom.

Podczas uroczystości Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, podkreślił, że nie wystarczyłoby jednodniowe opisanie profesora Fibaka. Był on nie tylko doskonałym lekarzem, ale także żołnierzem i wykładowcą o wielu talentach. Lekarze, którzy pracowali z nim i uczyli się od niego, są dziś doskonałymi specjalistami.

Dziękuję za uhonorowanie mojego taty – mówił Wojciech Fibak. – Jestem bardzo wzruszony, bo mój ojciec przez całe życie był dla mnie niedoścignionym wzorem, zwłaszcza, jeśli chodzi o dyscyplinę pracy, sumienność i bycie konsekwentnym.

Przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Ganowicz, zauważył, że wiele osób zostawia ślad w pamięci bliskich, ale aby zostać zapamiętanym tak, jak profesor Jan Fibak, trzeba być wybitnym człowiekiem. Odsłonięcie tablicy zostało ufundowane przez syna profesora, Wojciecha Fibaka, znanego polskiego tenisistę. Podczas swojego przemówienia, Wojciech Fibak wyraził wzruszenie i podziękował za uhonorowanie swojego ojca, który przez całe życie był dla niego wzorem w dyscyplinie pracy, sumienności i konsekwencji.

Wśród gości obecna była również Aleksandra Banasiak, pielęgniarka ze szpitala im. F. Raszei, która była bohaterką Poznańskiego Czerwca 1956. Wspominała, że zawsze była dumna z pracy, którą wykonywała z profesorem Fibakiem. Tablica umieszczona w szpitalu przedstawia postać profesora, trzymającego rakietę tenisową, ponieważ zaraził swojego syna pasją do tego sportu. Na tablicy znajduje się również napis przedstawiający osiągnięcia profesora w swojej karierze medycznej.

Profesor Jan Fibak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Miasta Poznania oraz Odznaką za zasługi dla województwa poznańskiego. Jego grób znajduje się na cmentarzu św. Jana Vianneya w Poznaniu.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz